Раковић: Валдај уживо
1 min readАутор: Александар Раковић
Какве су поруке послате са овогодишњег „руског Давоса“ и како је на питање аутора овог текста о механизмима заштите традиционалних вредности – одговорио Владимир Путин.
На скуповима Валдајског дискусионог клуба учествујем од 2022. а делатност у раду овог друштва је међу највећим признањима које сам стекао. Реч је о веома престижном клубу који дискутује о глобалним питањима, кроз сагледавање најширег спектра тема из углавном свих могућих углова. С тим у вези, част је бити део веома важног а уског круга експерата у оквиру „руског Давоса“, на ком се окупљају професори, научници, дипломате и економисти из читавог света.
ЕКСПЕРТИ СА СВИХ ТАЧАКА МЕРИДИЈАНА
Дакле, за Валдај клуб не постоје границе истраживања, а динамика рада привлачи посебну пажњу. Наиме, Валдај клуб своје активности представља на дневном нивоу одржавањем конференција, трибина, сусрета, објављивањем мишљења, анализа и чланака, и слањем информација. То је плод успешног заједничког деловања оснивача, управе и директора Валдај клуба и њихове сарадње с мрежом експерата на свим меридијанима.
Посебан значај овој организацији даје редовно учешће председника Русије Владимира Путина на годишњим конференцијама Валдај клуба, који се одржавају у хотелу „Пољана 1389“ на руском Кавказу изнад Сочија. Поред Путина у раду конференције традиционално учествује министар спољних послова Сергеј Лавров, али и друге важне личности које се налазе у врху руске државе.
Подсетио бих да сам 5. октобра 2023. на Двадесетој годишњој конференцији Валдај клуба поставио Путину питање о руско-српским односима, положају Срба на Балкану и о томе да ли су Срби и Руси због православне вере мета западног интервенционизма. Путин је на то, поред осталог, одговорио да Србе нико не може да сломи и потчини.
ОИ У ПАРИЗУ-УВРЕДА ЗА МИЛИОНЕ ХРИШЋАНА
Двадесетпрва годишња конференција Валдај клуба одржана је од 4. до 7. новембра 2024. Ове године сам поново имао привилегију да поставим питање председнику Русије Владимиру Путину када је 7. новембра 2024. дискутовао са учесницима конференције.
Пошто нам је Путин прошле године јасно ставио до знања шта мисли о српском народу, није било потребе да сада поставим питање налик прошлогодишњем. Сматрао сам како би било важно да ове године од Путина чујемо на који начин би требало одбранити традиционалне вредности и историјске идентитете огромне већине човечанства, кад се има у виду досад најагресивније пропагандно испољавање политичке идеологије Запада.
С тим у вези, моје актуелно питање сам овако срочио: „Који су државни и појединачни механизми које Руси, Срби и остали народи морају да користе како би одбранили наше традиционалне вредности и заштитили нас и наше идентитете од инвазивне и наметљиве западне идеологије коју смо ове године видели на церемонији отварања Олимпијских игара у Паризу“?
Путин је одговорио да није гледао директан пренос церемоније отварања Олимпијских игара у Паризу, али да је накнадно погледао када су му рекли шта се догодило. Казао је да не схвата зашто је таква церемонија уопште прихваћена у Међународном олимпијском комитету. Нагласио је да је церемонија отварања Олимпијских игара у Паризу била увреда за милионе хришћанских верника, а упоредио је то за спаљивањем Курана и карикатурама пророка Мухамеда који су на исти начин вређале исламске вернике.
НЕКА ТЕМА БУДЕ-БАЛКАН
Путин је стога закључио да се традиционалне вредности „морају штитити свим средствима која су на располагању“. То је био сасвим изричит и до краја јасан одговор на моје питање шта би Руси, Срби и остали требало да ураде да би се заштитили од инвазивне западне идеологије која је на отварању Олимпијских игара у Паризу запретила огромној већини човечанства.
Током рада конференције предложио сам да Балкан буде једна од тема наредне годишње конференције Валдај клуба. Сматрам да би то било важно, посебно у контексту победе Доналда Трампа у Сједињеним Америчким Државама и његових надајмо се добрих односа с Владимиром Путином. У следећих годину дана ће се знати да ли се Србија успешно провукла кроз теснац и да ли су Трампове нове четири године мандата време када ћемо бити у прилици да решимо нека српска питања у Републици Српској и на Косову и Метохији.
ГЛАСОВИ ИЗ СРБИЈЕ
На Двадесет првој годишњој конференцији Валдај клуба учествовали су из Србије још и др Миша Ђурковић и др Ивона Лађевац, а с нашег простора била је и проф. др Биљана Ванковска из Северне Македоније.
На једној од сесија др Миша Ђурковић из Института за европске студије представио је веома запажен реферат „Како разумети ‘цивилизацију’ у 21. веку“. Реферат је објављен на порталу Валдај клуба, на руском и енглеском језику. Ђурковић је на другим сесијама као дискутант показао интересовање и компетентност за више тематских поља: вештачку интелигенцију, друштвене мреже, економију и геополитику. Његове дискусије су изазивале пажњу и полемике.
Др Ивона Лађевац, заменик директора Института за међународну политику и привреду, на закључној сесији је дискутовала о неопходности што хитнијег решавања проблема негативних демографских трендова с којима се суочава највећи број држава света. Указала је да разлог више за забринутост представља чињеница да се сваким даном све више ради на развоју вештачке интелигенције и да је све више области у којима потискује људе.
У Сочију сам подвукао да је моје срце српско, али да је и на Дњепру где је крштена Русија. На уму сам имао Кијев, јер Русија није комплетна без Кијева.
Извор: Печат
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: