Raković: Valdaj uživo
1 min readAutor: Aleksandar Raković
Kakve su poruke poslate sa ovogodišnjeg „ruskog Davosa“ i kako je na pitanje autora ovog teksta o mehanizmima zaštite tradicionalnih vrednosti – odgovorio Vladimir Putin.
Na skupovima Valdajskog diskusionog kluba učestvujem od 2022. a delatnost u radu ovog društva je među najvećim priznanjima koje sam stekao. Reč je o veoma prestižnom klubu koji diskutuje o globalnim pitanjima, kroz sagledavanje najšireg spektra tema iz uglavnom svih mogućih uglova. S tim u vezi, čast je biti deo veoma važnog a uskog kruga eksperata u okviru „ruskog Davosa“, na kom se okupljaju profesori, naučnici, diplomate i ekonomisti iz čitavog sveta.
EKSPERTI SA SVIH TAČAKA MERIDIJANA
Dakle, za Valdaj klub ne postoje granice istraživanja, a dinamika rada privlači posebnu pažnju. Naime, Valdaj klub svoje aktivnosti predstavlja na dnevnom nivou održavanjem konferencija, tribina, susreta, objavljivanjem mišljenja, analiza i članaka, i slanjem informacija. To je plod uspešnog zajedničkog delovanja osnivača, uprave i direktora Valdaj kluba i njihove saradnje s mrežom eksperata na svim meridijanima.
Poseban značaj ovoj organizaciji daje redovno učešće predsednika Rusije Vladimira Putina na godišnjim konferencijama Valdaj kluba, koji se održavaju u hotelu „Poljana 1389“ na ruskom Kavkazu iznad Sočija. Pored Putina u radu konferencije tradicionalno učestvuje ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, ali i druge važne ličnosti koje se nalaze u vrhu ruske države.
Podsetio bih da sam 5. oktobra 2023. na Dvadesetoj godišnjoj konferenciji Valdaj kluba postavio Putinu pitanje o rusko-srpskim odnosima, položaju Srba na Balkanu i o tome da li su Srbi i Rusi zbog pravoslavne vere meta zapadnog intervencionizma. Putin je na to, pored ostalog, odgovorio da Srbe niko ne može da slomi i potčini.
OI U PARIZU-UVREDA ZA MILIONE HRIŠĆANA
Dvadesetprva godišnja konferencija Valdaj kluba održana je od 4. do 7. novembra 2024. Ove godine sam ponovo imao privilegiju da postavim pitanje predsedniku Rusije Vladimiru Putinu kada je 7. novembra 2024. diskutovao sa učesnicima konferencije.
Pošto nam je Putin prošle godine jasno stavio do znanja šta misli o srpskom narodu, nije bilo potrebe da sada postavim pitanje nalik prošlogodišnjem. Smatrao sam kako bi bilo važno da ove godine od Putina čujemo na koji način bi trebalo odbraniti tradicionalne vrednosti i istorijske identitete ogromne većine čovečanstva, kad se ima u vidu dosad najagresivnije propagandno ispoljavanje političke ideologije Zapada.
S tim u vezi, moje aktuelno pitanje sam ovako sročio: „Koji su državni i pojedinačni mehanizmi koje Rusi, Srbi i ostali narodi moraju da koriste kako bi odbranili naše tradicionalne vrednosti i zaštitili nas i naše identitete od invazivne i nametljive zapadne ideologije koju smo ove godine videli na ceremoniji otvaranja Olimpijskih igara u Parizu“?
Putin je odgovorio da nije gledao direktan prenos ceremonije otvaranja Olimpijskih igara u Parizu, ali da je naknadno pogledao kada su mu rekli šta se dogodilo. Kazao je da ne shvata zašto je takva ceremonija uopšte prihvaćena u Međunarodnom olimpijskom komitetu. Naglasio je da je ceremonija otvaranja Olimpijskih igara u Parizu bila uvreda za milione hrišćanskih vernika, a uporedio je to za spaljivanjem Kurana i karikaturama proroka Muhameda koji su na isti način vređale islamske vernike.
NEKA TEMA BUDE-BALKAN
Putin je stoga zaključio da se tradicionalne vrednosti „moraju štititi svim sredstvima koja su na raspolaganju“. To je bio sasvim izričit i do kraja jasan odgovor na moje pitanje šta bi Rusi, Srbi i ostali trebalo da urade da bi se zaštitili od invazivne zapadne ideologije koja je na otvaranju Olimpijskih igara u Parizu zapretila ogromnoj većini čovečanstva.
Tokom rada konferencije predložio sam da Balkan bude jedna od tema naredne godišnje konferencije Valdaj kluba. Smatram da bi to bilo važno, posebno u kontekstu pobede Donalda Trampa u Sjedinjenim Američkim Državama i njegovih nadajmo se dobrih odnosa s Vladimirom Putinom. U sledećih godinu dana će se znati da li se Srbija uspešno provukla kroz tesnac i da li su Trampove nove četiri godine mandata vreme kada ćemo biti u prilici da rešimo neka srpska pitanja u Republici Srpskoj i na Kosovu i Metohiji.
GLASOVI IZ SRBIJE
Na Dvadeset prvoj godišnjoj konferenciji Valdaj kluba učestvovali su iz Srbije još i dr Miša Đurković i dr Ivona Lađevac, a s našeg prostora bila je i prof. dr Biljana Vankovska iz Severne Makedonije.
Na jednoj od sesija dr Miša Đurković iz Instituta za evropske studije predstavio je veoma zapažen referat „Kako razumeti ‘civilizaciju’ u 21. veku“. Referat je objavljen na portalu Valdaj kluba, na ruskom i engleskom jeziku. Đurković je na drugim sesijama kao diskutant pokazao interesovanje i kompetentnost za više tematskih polja: veštačku inteligenciju, društvene mreže, ekonomiju i geopolitiku. Njegove diskusije su izazivale pažnju i polemike.
Dr Ivona Lađevac, zamenik direktora Instituta za međunarodnu politiku i privredu, na zaključnoj sesiji je diskutovala o neophodnosti što hitnijeg rešavanja problema negativnih demografskih trendova s kojima se suočava najveći broj država sveta. Ukazala je da razlog više za zabrinutost predstavlja činjenica da se svakim danom sve više radi na razvoju veštačke inteligencije i da je sve više oblasti u kojima potiskuje ljude.
U Sočiju sam podvukao da je moje srce srpsko, ali da je i na Dnjepru gde je krštena Rusija. Na umu sam imao Kijev, jer Rusija nije kompletna bez Kijeva.
Izvor: Pečat