IN4S

IN4S portal

Raskolnička MPC zabranila srpskim humanitarcima da se poklone palim srpskim vojnicima u spomen-kosturnici u crkvi u Prilepu

1 min read
U okviru redovnih humanitarnih aktivnosti nekoliko članova SPONE i organizacije „Srbi za Srbe“ iz Beograda, želevši da posete crkvu Svetih Ćirila i Metodija u Prilepu i pomole se u kripti hrama nad ostacima svojim predaka, srpskih vojnika stradalih u Prvom Balkanskom i Svetskom ratu, bili su sprečeni od strane lokalnog sveštenika „MPC“, koja prebiva u raskolu, izazvavši pravi skandal, krešeći najosnovnija ljudska prava Srbima u ovoj zemlji.

Crkva Sv. Ćirila i Metodija u Prilepu

„U okviru redovnih humanitarnih aktivnosti nekoliko članova SPONE i organizacije „Srbi za Srbe“ iz Beograda, želevši da posete crkvu Svetih Ćirila i Metodija u Prilepu i pomole se u kripti hrama nad ostacima svojim predaka, srpskih vojnika stradalih u Prvom Balkanskom i Svetskom ratu, bili su sprečeni od strane lokalnog sveštenika „MPC“, koja prebiva u raskolu, izazvavši pravi skandal, krešeći najosnovnija ljudska prava Srbima u ovoj zemlji.

Da podsetimo, crkva Svetih Ćirila i Metodija u Prilepu je počela sa izgradnjom 1924. godine, kada je temelje osveštao tadašnji episkop Bitoljski Josif (Cvijović), a osveštana 1936. god. u prisustvu episkopa ohridsko-bitoljskog Nikolaja (Velimirovića). Crkva je bila posvećena u čast kralja Petra I Oslobodioca i u njenoj kripti bili su pohranjeni ostaci preko 1800 srpskih vojnika stradalih u ratovima 1912-1918. godine u Prilepu i okolini. Napomenućemo da je crkvu projektovao čuveni srpski arhitekta Momir Korunović. Na mestu sadašnje crkve postojao je stari paraklis, kojeg su lokalni Srbi na čelu sa sveštenikom Aleksom Kočovićem podigli još 1884. godine, usled pritisaka Bugarske egzarhije, koji su oduzeli Srbima staru gradsku crkvu u prilepskoj Varoši.

Samu crkvu sa kriptom su u toku prethodne dve godine više puta posetili i stručnjaci Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Beograda i konstatovano je vrlo loše stanje kosturnice, koja je oštećena još od vremena bugarske okupacije 1941, a danas je potpuno sakrivena i pretvorena u skladište i nedostupna za javnost.

Aktivisti Spone su u prethodnih nekoliko godina imali razumevanja od strane lokalnog crkvenog klisara i mogli je posetiti i pomoliti se nad spomen kriptom, ali je ovog puta to bilo brutalno sprečeno od strane „osobe u mantiji“ rečima „da možemo zapaliti sveću i gore u crkvi“ neprestano gledajući u pod. Prilikom naše molbe da kao hrišćanin čini greh jer isto tako hrišćanima ne čita ni molitve ni opela, a pritom i zabranjuje drugima da to čine, posebno ako su u pitanju potomci istih, ostao je dosledn svojoj zabrani. Prilikom obilaska crkve od strane naših aktivista, bili su stalno motreni i blisko praćeni odstrane pomenute „osobe u mantiji“ u društvu ženske osobe, koja je u nekoliko navrata izgovarala reči: „Proštevajte, oprostite“.

U istom gradu, Prilepu nalazi se nemačko vojno groblje, u kome se nalaze krstovi sa imenima preko 1700 nemačkih vojnika stradalim u Prvom svetskom ratu, sa jasno istaknutom tablom na nemačkom i makedonskom jeziku: Germanski voeni grobišta – Deutscher soldaten FriedhofSamo vojno groblje je podignuto od strane vlasti Kraljevine SHS/Jugoslavije i nije se razlikovalo  od vojnih grobalja savezničkih i srpskih vojnika (takvo isto postojalo je i u Skoplju, ali je srušeno posle 1945, kao i srpsko 1941, dok su francusko i britansko ostali do danas netaknuti.). Na samom neamčkom groblju nalazi se i spomen knjiga sa imenima preko 2000 stradalih nemačkih vojnika nacističke Nemačke (Vermahta) u Drugom svetskom ratu. Uz Bitolj, Prilep čini centar vojne memorijalistike, ali dok su svi dobrodošli i slobodni da se pomole i sećaju svojih stradalih predaka, kao i u celom civilizovanom svetu, samo se nama Srbima, koji smo rođeni u ovoj i na ovoj zemlji to demokratsko, ljudsko, versko i svako drugo civilizacijsko pravo ZABRANJUJE JER SMO SRBI, a samo POSTOJANJE KOSTURNICE SRPSKIH VOJNIKA U PRILEPU SAKRIVA I PREĆUTKUJE.

Voleli bi smo da nam organizacija koju „čovek u mantiji“ predstavlja, kao i državne vlasti Severne Makedonije i cele Evrope odgovore, kome se još to zabranjuje da se poklone senima svojih predaka, da li Britancima, Amerikancima, Francuzima, Italijanima? Da li se i njihovi grobovi skrnave i sakrivaju starim šporetima, kabastim otpadom i starim nameštajem? Da li se i kome ruše grobovi predaka sa ciljem brisanja svesti i istorisjske činjenice da je tu i pre 1991, i pre 1945, i pre 1941, i pre 1912, i pre 1871 i pre 1371. živeo srpski narod, sa svojim materijalnim dokazima kulturne baštine i civilizacijskog bitisanja? Čiji su vladari u Prilepu ktitori na freskama?

Da li se to S. Makedonija, kao novopečena članica NATO-a usaglašava sa režimom u Montenegru pa nekako istovremeno kreće u novu ofanzivu protiv kanosnkog poretka Srpske pravoslavne crkve i njene autonomne Pravoslavne ohridske arhiepiskopije, da li su i u Makedoniji Srbi taj remetilački faktor do te mere da se treba obračunavati i sa mrtvim Srbima, njihovim grobovima i  razbacanim kostima? Da li je mera demokratičnosti jednog društva i države to što se oglušuje  o presude Evropskog suda za Ljudska prava o kršenju verskih sloboda i zabrane registrovanja jedine kanosnke pravoslavne crkve? Da li je to najbolja preporuka za otvaranje toliko iščekivanih pregovora sa EU o pristupanju tom savezu demokratskih država i naroda (bar se tako  sve do jedne hvale  da jesu)? Koji to vernici u Evropi, u 21. veku, leta Gospodeg 2020. godine svoje verske slobode ispoljavaju u stanovima, kućama i barakama, modernim katakombama 21. veka? Da li to znači da vreme hrišćanskih progona iz vremena Dioklecijana važi samo za Srbe i Makedonce odane svojoj kanonskoj crkvi?

Upravo ovakvo diskriminatorsko, šovinističko, antiljudsko, anticivilizacijsko i za nas vernike antihrišćansko ponašanje i odnos prema grupi vernika i pripadnika srpkog naroda kojima je bez objašnjenja zabranjen pristup do spomen kosturnice u kripti hrama u Prilepu jeste opomena i nadamo se samo ružan primer u kojoj meri moramo raditi na svojem dostojanstvu, toleranciji, ali i obrazovanju da bi smo poštovali i razumeli jedni druge. Ovim činom nisu posramljeni samo Srbi, oni nad zemljom i oni koji počivaju ispod nje – najviše je posramljena cela Severna Makedonija i njen čestit narod – makedonski, najbratskiji kojeg Srbi imaju. Neka tako i ostane!

Izvor: Srpski kulturno-informativni centar Srba u Makedoniji SPONA

Podjelite tekst putem:

7 thoughts on “Raskolnička MPC zabranila srpskim humanitarcima da se poklone palim srpskim vojnicima u spomen-kosturnici u crkvi u Prilepu

  1. spc je najmilitantnija vjerska zajednica na svijetu…oni i bog…to su dva svijeta..kao dzavo i andjeo…

    1
    14
  2. … Najbliže broju od oko 2.600.000 belomorskih i ostalih maćedonskih, starosrbijanskih Srba rastrvili su za samo dva pošljednja vijeka Grci i Bugari!
    U Grčkoj više đavoljeg nema!!!
    Ovi jadni ostaci u Staroj Srbiji koja se pomakedončila, odnarodila, žive pošljednje dane svoje propasti i bijede! … Srbi, potonji razbraćeni Makedonci.
    Šiptari će im glave doći, dovršiti posao!!!
    Što čovek da reče … Kažnjeni smo, ko zna kad, i ko zna zašto!?
    Nije ova tragedija i drama kojoj kraja nema tek onako!

    24
    1. Pre 100 godina u Grckoj je bilo skoro milion Srba a sada ih uopste nema. Treba gledati SMakedoniju da bi se znalo kakva bi bila sudbina Srba u Crnoj Gori za 20ak godina da su prihvatili otimanje svetinja. Pre nekoliko godina na osvecenju spomenika na Zebrnjaku kod Kumanova (govorio predsednik T.Nikolic) nije bilo ni JEDNOG tzv. Makedonca da oda postu hiljadama izginulih Srba za njihovu slobodu. Kripta sa pohranjenim srcem Arcibalda Rajsa na vrhu Kajmakcalana je razbijena. Pokusano je rusenje eksplozivom Dusanovog mosta za vreme poplava u Skoplju posle zemljotresa. Zahvaljujuci par oficira Srba (jedan je otac mog prijatelja) koji su vojnim dzipom stali na vrh mosta, rusitelji koje je poslala makedonska vlada su odustali.

      20
      1. Broj Srba u Grckoj pre sto godina (mislim na oni koji su imali krsnu slavu) je bio mnogo mnogo manji od milion. Ni priblizno. Mozda nekoliko hiljada maks.

        Isto, puno onih sa slavom su se ipak izjasnjavali kao Bugari a ne Srbi (jer bugarska propaganda je bila dosta jaca, a i ranije su poceli propagandni rad). Mislim na period pre 1912te. A srpska propaganda u Grkoj uopste i nije ni postojao, pretpostavljam zbog bliske veze izmedju KS i KG.

        Znam o cemu pricam jer sam iz Makedonije. Rodjen u Skoplju, ali poreklo vucem iz tetovskog sela Beloviste (mada sami seljani koriste srpski naziv – Belojste). Moji deda sa mamine strane, inace Srbin od glave do pete, je zvao moju baku „moja Bugarka“ jer je bila iz obljizneg sela Raotince. Oni su tamo bili skoro svi pro-bugarski orijentisani, a bukvalno svaka kuca je slavila krsnu slavu! I dan danas zna se koje pravoslavno selo je „srpsko“ a koje „bugarsko“, a svi su uvek imali slavu.

        Situacija tamo je dosta komplikovana. Puno znaju da je njihova slava iskljucivo srpska tradicija, slave svake godine kao i njihovi preci, ali ipak izjasnjavaju se kao Makedonci (zbog raznoraznih razloga). Priznaju samo svoje srpsko poreklo, ali ne i trenutni srpski identitet.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *