Rediteljski prvenac Nikole Koja
1 min readRediteljski prvenac Nikole Koja, film “Stado”, biće premijerno prikazan 23. novembra u Sava Centru i bioskopu „Sinepleks“ (Ušće), a scenarista Nebojša Romčević kaže da tim ostvarenjem pokušavaju da pokažu publici poziciju u kojoj se nalazi u današnjoj Srbiji.
“U ovom kontekstu, stado su ljudi koji odbijaju da budu čopor. Predatori su, naravno, atraktivniji, ali stado je etička odrednica”, istakao je poznati dramski pisac i scenarista u intervjuu Tanjugu.
Romčević kaže da sam naslov filma u sebi nosi eksplicitnu političku poruku.
“On se može čitati u nominativu, ali i u vokativu, gde našoj publici pokušavamo da osvestimo poziciju u kojoj se nalaze u današnjoj Srbiji”, dodao je scenarista.
Romčević dalje primećuje da koliko god se borili da sačuvamo svoju individualnost, sveukupno naše ponašanje se s lakoćom klasifikuje i kategorizuje.
“Prvi nivo razumevanja termina „stado“ upućuje na pojedince koji su se odrekli sebe, svoje volje i odgovornosti za sopstveni život, prepustili se volji pastira, njegovih savetnika i njegovih pasa”, rekao je on.
„Stado“ je film o životu iza kamere, glumcima, rediteljima, neizlečivim entuzijastima, o tome da se do blještavila crvenog tepiha ne dolazi putem posutim ružama, već kompromisima, borbom.
“Bilo je potrebno dramaturški organizovati osećaj gorčine, nemoći i ozlojeđenosti, razočarenja sobom i ljudima koji nas okružuju. S druge strane, sama činjenica da smo uprkos tom osećanju uzaludnosti radili film, govori da postoji sloj naše duše koji nam stalno viče da sve još uvek nije izgubljeno”, naglasio je Romčević.
On je kazao da je film zapravo deo jedne mnogo šire priče, serije “Klasa” za koju su pokušavali da zainteresuju “ljude koje država plaća da budu zaintresovani”.
“Posle godinu dana smo shvatili da niko nije našao za shodno ni da pročita taj scenario, iako je samo Kojin i moj umetnički kredibilitet višestruko veći od čitavih redakcijskih i upravnih odbora”, objasnio je Romčević.
“Shvatili smo da nam nešto nije jasno. Proces naše spoznaje pretočili smo u film. Mi iza sebe nemamo nikoga i ništa, osim onoga što smo kao umetnici stvarali”, dodao je scenarista.
On je naglasio da entuzijazam nema tačku u kojoj nestaje i da to naročito važi za glumce.
“Glumačka duša je velika, nerešiva enigma, beskrajna potraga za onim „jednim trenutkom“ kreativnog savršenstva. Taj trenutak ne može da zameni nijedno drugo životno iskustvo, niti, čini mi se, nijedna druga emocija. Mislim da je to smisao glumačkog entuzijazma, a možda mi baš ništa nije jasno”, naglasio je Romčević.
“Stado” je okarakterisano kao satirična komedija, a Romčević kaže da smeh ne rešava probleme, ali ih stavlja u pravu perspektivu.
“Kada ste sposobni da se smejete, niste umrli iznutra. Sa izvesne distance shvatite da su stvari koje su vam izgledale sudbonosne zapravo komične, pa često i urnebesne. Smeh ne isključuje promišljanje sebe i sveta, aktivan odnos prema stvarnosti i borbu sa svoje samoostvarenje. Što je to sve, u krajnoj liniji komično, samo je razlog više za dobru zabavu”, rekao je scenarista.
Na pitanje o položaju glumaca, dramskih pisaca, reditelja, uopšte umetnika danas, Romčević poručuje “pogledajte „Stado“” i naglašava da se “sve u kulturi realizuje uprkos trudu države”.
Poruka “Stada” je, prema njegovim rečima, “hic Rhodus, hic salta” (značenje: Pokaži ovde i sada šta umeš), jer “nema drugog sveta i drugog života osim ovoga u koji nas je sudbina smestila”.