ИН4С

ИН4С портал

Рели у част краљевића Томислава кроз четири града

1 min read
Несвакидашњи призор на улицама и дух давних времена, могли су да виде грађани Аранђеловца, Тополе, Младеновца и Београда.

фото: В. Проковић

После прошлогодишњег успешног обнављања Меморијалног релија олдтајмера у част краљевића Томислава Карађорђевића који је први пут одржан пре двадесетак година, својеврсна светковина старих четвороточкаша поново је промовисана у четири града. Несвакидашњи призор на улицама и дух давних времена, могли су да виде грађани Аранђеловца, Тополе, Младеновца и Београда.

Прошлог викенда у организацији Фондације „Корени”  принчевског пара Љубице и Михаила Карађорђевића и сарадњи са Олдтајмер клубом Београд, уз подршку Општине Топола и туристичких организација Аранђеловца, Тополе и Младеновца, ове градове је обишло педесетак ванвременских возила. Радознала публика је имала прилику да види и већи број аутомобила из двадесетих година прошлог века, као и друге моделе међу којима су најмлађи били из седамдесетих година прошлог века.

– И у Аранђеловцу је мали музеј, а изложба возила је богата. Најстарији аутомобил је „доџ” из 1924. године који је коришћен у филму „Маратонци трче почасни круг”  ту су „вилис” из 1927. године, „мерцедес” из 1934, „шевролет” из 1928, „понтијак” из 1929, а има и „кадилака”, „бјуика”. Возила направљена између два светска рата се ретко виђају, а овде их баш много – рекао је Бора Настасић, председник Олдтајмер клуба Београд.

Љубитељи ових ванвременских возила иначе муку муче јер у Србији још не постоји закон о олдтајмерима који ће власницима, љубитељима и будућим имаоцима олакшати регистрацију и набавку. Аутомобили који имају историјску и музејску вредност не смеју се и не могу третирати као обични аутомобили, јер они то нису.

– Због непостојања овог закона, имамо велике проблеме у вези са техничким прегледима и скупом регистрацијом због чега је одлив оваквих возила из земље много већи него увоз. Тако нестаје српска културна баштина, јер је много ретких и историјских примерака већ отишло из Србије. У свим другим земљама постоји могућност да се легализују возила са изгубљеном документацијом и покојним власницима, а само код нас то не може. Зато љубитељи олдтајмера из региона долазе у Србију, купују ретке аутомобиле по ниским ценама, онда их у својим земљама легализују и тако обогаћују њихову културну баштину, а наша пропада. Кад закон буде усвојен, то ће бити заустављено. Иначе, код нас има само пар стотина правих олдтајмера који имају ексклузивну  вредност, не рачунајући „фиће” и „бубе”, мада се рапидно смањује и њихов број. Постоје људи који су се специјализовали за марке аутомобила („фиће”, „бубе” …) и они се шлеперима одвозе из Србије. Важан податак је и тај да има више од 200 возила која су увезена у последње четири године, а не могу да се региструју, па је и тај увоз стао – објашњава Настасић, који је власник бронзане „бјуик електре” 225 из 1960. године са краљем рокенрола на таблицама, јер је и сам Елвис Присли у својој колекцији имао баш овакав ауто.

Драган Маркушев из Панчева, власник Музеја мотоцикала у овом граду, довезао је „понтијака” из 1928. године са заставицом Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, јер је ауто у том периоду и израђен.

– Имао сам част да из Тополе у Аранђеловац овим аутом довезем принца Михаила Карађорђевића и његову ћерку. Овај аутомобил је део музејске колекције. „Понтијак биг сикс”, модел 6-28, има 3.092 кубика и 46 коњских снага, има дрвене точкове, један је од 1.087 произведених „дабл фетона”, 89. по реду и за шест година напуниће век. У мом власништву је седам-осам година, али је требало пуно рада до оваквог изгледа. Некада је био у влади Аргентине, па је четрдесетих година прошлог века дошао у Европу где је и рестауриран – објаснио је Маркушев.

„Химермобил” или „кампер“ из „Мерцедесове” продукције 1978. године, у власништву Звонка Ђурића, први пут је у Аранђеловцу. Ова покретна кућа са оригиналном опремом која садржи два кревета, кухињу, фрижидер, шпорет, судоперу, функционални тоалет, један је од првих европских модела.

– Код нас је већ годину дана и надамо се да ће доношење закона олакшати да га царинимо. Ми са олдатјмерима најмање учествујемо у саобраћају, јер само парадирамо неколико пута годишње – рекли су Ђурићеви сарадници.

Ови старовременски лепотани данас могу да се виде још у филмовима и серијама, а млађа популација је са посебном радозналошћу и интересовањем загледала детаље. Идеја да овај Меморијални рели прерасте у традицију је оживела јер је и сам краљевић Томислав Карађорђевић био велики љубитељ аутомобила и оваквих уникатних возила.

Политика

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С

Прочитајте ЈОШ:

Руски амбасадор упозорио Њемачку: Прешли сте „црвену линију“!

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *