IN4S

IN4S portal

Reli u čast kraljevića Tomislava kroz četiri grada

1 min read
Nesvakidašnji prizor na ulicama i duh davnih vremena, mogli su da vide građani Aranđelovca, Topole, Mladenovca i Beograda.

foto: V. Proković

Posle prošlogodišnjeg uspešnog obnavljanja Memorijalnog relija oldtajmera u čast kraljevića Tomislava Karađorđevića koji je prvi put održan pre dvadesetak godina, svojevrsna svetkovina starih četvorotočkaša ponovo je promovisana u četiri grada. Nesvakidašnji prizor na ulicama i duh davnih vremena, mogli su da vide građani Aranđelovca, Topole, Mladenovca i Beograda.

Prošlog vikenda u organizaciji Fondacije „Koreni”  prinčevskog para Ljubice i Mihaila Karađorđevića i saradnji sa Oldtajmer klubom Beograd, uz podršku Opštine Topola i turističkih organizacija Aranđelovca, Topole i Mladenovca, ove gradove je obišlo pedesetak vanvremenskih vozila. Radoznala publika je imala priliku da vidi i veći broj automobila iz dvadesetih godina prošlog veka, kao i druge modele među kojima su najmlađi bili iz sedamdesetih godina prošlog veka.

– I u Aranđelovcu je mali muzej, a izložba vozila je bogata. Najstariji automobil je „dodž” iz 1924. godine koji je korišćen u filmu „Maratonci trče počasni krug”  tu su „vilis” iz 1927. godine, „mercedes” iz 1934, „ševrolet” iz 1928, „pontijak” iz 1929, a ima i „kadilaka”, „bjuika”. Vozila napravljena između dva svetska rata se retko viđaju, a ovde ih baš mnogo – rekao je Bora Nastasić, predsednik Oldtajmer kluba Beograd.

Ljubitelji ovih vanvremenskih vozila inače muku muče jer u Srbiji još ne postoji zakon o oldtajmerima koji će vlasnicima, ljubiteljima i budućim imaocima olakšati registraciju i nabavku. Automobili koji imaju istorijsku i muzejsku vrednost ne smeju se i ne mogu tretirati kao obični automobili, jer oni to nisu.

– Zbog nepostojanja ovog zakona, imamo velike probleme u vezi sa tehničkim pregledima i skupom registracijom zbog čega je odliv ovakvih vozila iz zemlje mnogo veći nego uvoz. Tako nestaje srpska kulturna baština, jer je mnogo retkih i istorijskih primeraka već otišlo iz Srbije. U svim drugim zemljama postoji mogućnost da se legalizuju vozila sa izgubljenom dokumentacijom i pokojnim vlasnicima, a samo kod nas to ne može. Zato ljubitelji oldtajmera iz regiona dolaze u Srbiju, kupuju retke automobile po niskim cenama, onda ih u svojim zemljama legalizuju i tako obogaćuju njihovu kulturnu baštinu, a naša propada. Kad zakon bude usvojen, to će biti zaustavljeno. Inače, kod nas ima samo par stotina pravih oldtajmera koji imaju ekskluzivnu  vrednost, ne računajući „fiće” i „bube”, mada se rapidno smanjuje i njihov broj. Postoje ljudi koji su se specijalizovali za marke automobila („fiće”, „bube” …) i oni se šleperima odvoze iz Srbije. Važan podatak je i taj da ima više od 200 vozila koja su uvezena u poslednje četiri godine, a ne mogu da se registruju, pa je i taj uvoz stao – objašnjava Nastasić, koji je vlasnik bronzane „bjuik elektre” 225 iz 1960. godine sa kraljem rokenrola na tablicama, jer je i sam Elvis Prisli u svojoj kolekciji imao baš ovakav auto.

Dragan Markušev iz Pančeva, vlasnik Muzeja motocikala u ovom gradu, dovezao je „pontijaka” iz 1928. godine sa zastavicom Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, jer je auto u tom periodu i izrađen.

– Imao sam čast da iz Topole u Aranđelovac ovim autom dovezem princa Mihaila Karađorđevića i njegovu ćerku. Ovaj automobil je deo muzejske kolekcije. „Pontijak big siks”, model 6-28, ima 3.092 kubika i 46 konjskih snaga, ima drvene točkove, jedan je od 1.087 proizvedenih „dabl fetona”, 89. po redu i za šest godina napuniće vek. U mom vlasništvu je sedam-osam godina, ali je trebalo puno rada do ovakvog izgleda. Nekada je bio u vladi Argentine, pa je četrdesetih godina prošlog veka došao u Evropu gde je i restauriran – objasnio je Markušev.

„Himermobil” ili „kamper“ iz „Mercedesove” produkcije 1978. godine, u vlasništvu Zvonka Đurića, prvi put je u Aranđelovcu. Ova pokretna kuća sa originalnom opremom koja sadrži dva kreveta, kuhinju, frižider, šporet, sudoperu, funkcionalni toalet, jedan je od prvih evropskih modela.

– Kod nas je već godinu dana i nadamo se da će donošenje zakona olakšati da ga carinimo. Mi sa oldatjmerima najmanje učestvujemo u saobraćaju, jer samo paradiramo nekoliko puta godišnje – rekli su Đurićevi saradnici.

Ovi starovremenski lepotani danas mogu da se vide još u filmovima i serijama, a mlađa populacija je sa posebnom radoznalošću i interesovanjem zagledala detalje. Ideja da ovaj Memorijalni reli preraste u tradiciju je oživela jer je i sam kraljević Tomislav Karađorđević bio veliki ljubitelj automobila i ovakvih unikatnih vozila.

Politika

Nije crnogorski ako nije srpski; ilustracija: IN4S

Pročitajte JOŠ:

Ruski ambasador upozorio Njemačku: Prešli ste „crvenu liniju“!

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *