С. Кореја: Долазак брода САД а – несмотрен потез ратних манијака
1 min readЗванични лист севернокорејске владајуће Радничке партије „Родонг Шинмун“ оценио је да је слање америчког носача авиона „Ју Ес Ес Карл Винсон“ у воде код Корејског полуострва „несмотрена акција ратних манијака с циљем да се изазове изузетно опасан нуклеарни рат“.
Група америчких војних бродова на челу са носачем авиона „Ју Ес Ес Карл Винсон“ упловила је у воде надомак Корејског полуострва и почела вежбе с јужнокорејском морнарицом у суботу касно увече, а јужнокорејска морнарица одбила је да прецизира када ће вежбе бити завршене, преноси Ројтерс.
Група америчких бродова је, иначе, управо завршила вежбе са јапанском морнарицом.
Јапански министар одбране Томому Инада је, очигледно показујући солидарност с Вашингтоном, наложио да највећи ратни брод Јапана, „Изумо“, заштити брод америчке морнарице који ће можда допловити како би снабдео носач авиона „Ју-Ес-Ес Карл Винсон“, наводи лист „Асахи“.
Денисов: Војска САД-а провоцира
Амбасадор Русије у Кини Андреј Денисов изјавио је данас да војним притиском који Вашингтон врши на Северну Кореју САД само провоцирају мере одмазде из Пјонгјанга, преноси ТАС С.
„Амерички војни притисак на Северну Кореју само провоцира кораке одмазде севернокорејске стране. Током (мандата председника САД Доналда) Трампа Северна Кореја је већ испалила девет ракета. Ми позивамо на враћање форматима који већ постоје, пре свега разговорима свих шест страна (о денуклеаризацији Корејског полуострва)“, рекао је Денисов и додао да кинеска страна каже да не постоји алтернатива овом формату.
Он је нагласио да се „позиције Русије и Кине о севернокореском нуклеарном питању скоро поклапају“ и да ове две земље сматрају да за то постоји „само политичко и дипломатско решење“.
ТАС С подсећа да су разговори шест страна о денуклеаризацији Корејског полуострва, у којима су учествовали Јужна Кореја, Северна Кореја, САД, Кина, Јапан и Русија, суспендовани 2008. на иницијативу Пјонгјанга.
Ј. Кореја: Сукпоб мештана и полиције на месту где се поставља ТХААД
У месту Сеонгђу у Јужној Кореји, у којем војска САД поставља систем противваздушне одбране ТХААД, избио је сукоб локалног становништва и полиције која обезбеђује довоз делова антиракетног штита.
Мештани су покушали да блокирају улазак цистерни амричке војске које су превозиле нафту, преноси АП.
Агенција наводи да је у обрачуну учествовало око 300 локалаца и 800 припадника полиције и да је у сукобу повређено и онесвестило се неколико мештана који су превезени у болницу.
Цистерне са нафтом су враћене у оближњу америчку војну базу.
Јужна Кореја је данас саопштила да је национални саветник америчког председника Доналда Трампа за националну безбедност Х. Р. Мекмастер, потврдио претходни договор двеју држава о расходима за размештање ТХААД противракетног система.
У телефонском раговору са својим јужнокорејским колегом Кимом Кван-јином, Х. Р. Мекмастер је рекао да је савез Сједињених Америчких Држава са Јужном Корејом њен приоритет у азијскопацифичком региону, саопштила је јужнокорејска председничка канцеларија, пренео је Ројтерс.
Врховни командат САД у азијско-пацифичком региону, адмирал Хари Харис изјавио је у среду да амерички систем ракетне одбране ТХААД, који се поставља у Јужној Кореји као одговор на евентуални напад Северне Кореје, требало да буде оперативан у наредним данима.
Јужнокореанска морнарица завршила вежбу са САД
Јужна Кореја и Сједињене Америчке Државе завршиле су данас заједничку војну вежбу са америчком флотом, у којој је учествовао и супер-носач авиона „Карл Винсон“, који су Сједињене Америчке Државе послале у регион због растућих претња севернокорејског нуклеарног и ракетног програма.
Две земље су, међутим, наставиле посебну поморску војну вежбу због ситуације око Северне Кореје, пренео је АФП.
Вежба је почела јуче неколико сати након што су јужнокорејски и амерички званичници саопштили да су запазили нешто за шта претпостављају да је неуспело лансирање пројектила из области недалеко од престонице Пјонгјанга, пренео је АП.
Јужнокорејска морнарица је саопштила да је циљ војне вежбе „одвраћање провокација Северне Кореје и испољавање чврстог савезништва између Сједињених Америчких Држава и Јужне Кореје“.
У вежби је учествовало око 20.000 јужнокорејских и 10.000 америчких војника.
Трамп: Не бих био срећан када би С. Кореја извршила нуклеарни напад
Председник Сједињених Америчких држава Доналд Трамп изјавио је да верује да председник Кине Сји Ђинпинг врши притисак на Северну Кореју због њеног ракетног и нуклеарног програма.
Трамп је у интервјуу за Си-Би-Си, који ће данас бити емитован, рекао да не би био срећан када би Северна Кореја извела нуклеарну пробу и да верује да ни кинески председник Си Ђинпинг, такође, не би био срећан, пренео је АП.
На питање да ли то значи предузимање војне акције, Трамп је одговорио: „Не знам, видећемо.“
Јужнокорејска морнарица саопштила је јуче да је започела заједничку војну вежбу са америчком флотом, у којој учествује и супер-носач авиона „Карл Винсон“, који су Сједињене Америчке Државе послале у регион због растућих претња севернокорејског нуклеарног и ракетног програма.
Циљ војне вежбе је „одвраћање провокација Северне Кореје и испољавање чврстог савезништва између Сједињених Америчких Држава и Јужне Кореје“.
Амерички државни секретар Рекс Тилерсон заложио се у Савету безбедности уједињених нација за увођење нових санкција Северној Кореји.
Обраћајући се Савету безбедности Уједињених нација, Тилесрон се заложио за покретање глобалну кампање вршења притска на Пјонгјанг да би променио свој курс и обуставио нуклерани и ракетни програм.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: