IN4S

IN4S portal

S. Koreja: Dolazak broda SAD a – nesmotren potez ratnih manijaka

1 min read

Zvanični list severnokorejske vladajuće Radničke partije „Rodong Šinmun“ ocenio je da je slanje američkog nosača aviona „Ju Es Es Karl Vinson“ u vode kod Korejskog poluostrva „nesmotrena akcija ratnih manijaka s ciljem da se izazove izuzetno opasan nuklearni rat“.

Grupa američkih vojnih brodova na čelu sa nosačem aviona „Ju Es Es Karl Vinson“ uplovila je u vode nadomak Korejskog poluostrva i počela vežbe s južnokorejskom mornaricom u subotu kasno uveče, a južnokorejska mornarica odbila je da precizira kada će vežbe biti završene, prenosi Rojters.

Grupa američkih brodova je, inače, upravo završila vežbe sa japanskom mornaricom.

Japanski ministar odbrane Tomomu Inada je, očigledno pokazujući solidarnost s Vašingtonom, naložio da najveći ratni brod Japana, „Izumo“, zaštiti brod američke mornarice koji će možda doploviti kako bi snabdeo nosač aviona „Ju-Es-Es Karl Vinson“, navodi list „Asahi“.

Denisov: Vojska SAD-a provocira

Ambasador Rusije u Kini Andrej Denisov izjavio je danas da vojnim pritiskom koji Vašington vrši na Severnu Koreju SAD samo provociraju mere odmazde iz Pjongjanga, prenosi TAS S.

„Američki vojni pritisak na Severnu Koreju samo provocira korake odmazde severnokorejske strane. Tokom (mandata predsednika SAD Donalda) Trampa Severna Koreja je već ispalila devet raketa. Mi pozivamo na vraćanje formatima koji već postoje, pre svega razgovorima svih šest strana (o denuklearizaciji Korejskog poluostrva)“, rekao je Denisov i dodao da kineska strana kaže da ne postoji alternativa ovom formatu.

On je naglasio da se „pozicije Rusije i Kine o severnokoreskom nuklearnom pitanju skoro poklapaju“ i da ove dve zemlje smatraju da za to postoji „samo političko i diplomatsko rešenje“.

TAS S podseća da su razgovori šest strana o denuklearizaciji Korejskog poluostrva, u kojima su učestvovali Južna Koreja, Severna Koreja, SAD, Kina, Japan i Rusija, suspendovani 2008. na inicijativu Pjongjanga.

J. Koreja: Sukpob meštana i policije na mestu gde se postavlja THAAD

U mestu Seongđu u Južnoj Koreji, u kojem vojska SAD postavlja sistem protivvazdušne odbrane THAAD, izbio je sukob lokalnog stanovništva i policije koja obezbeđuje dovoz delova antiraketnog štita.

juzna koreja THAAD

Meštani su pokušali da blokiraju ulazak cisterni amričke vojske koje su prevozile naftu, prenosi AP.

Agencija navodi da je u obračunu učestvovalo oko 300 lokalaca i 800 pripadnika policije i da je u sukobu povređeno i onesvestilo se nekoliko meštana koji su prevezeni u bolnicu.

Cisterne sa naftom su vraćene u obližnju američku vojnu bazu.

Južna Koreja je danas saopštila da je nacionalni savetnik američkog predsednika Donalda Trampa za nacionalnu bezbednost H. R. Mekmaster, potvrdio prethodni dogovor dveju država o rashodima za razmeštanje THAAD protivraketnog sistema.

U telefonskom ragovoru sa svojim južnokorejskim kolegom Kimom Kvan-jinom, H. R. Mekmaster je rekao da je savez Sjedinjenih Američkih Država sa Južnom Korejom njen prioritet u azijskopacifičkom regionu, saopštila je južnokorejska predsednička kancelarija, preneo je Rojters.

Vrhovni komandat SAD u azijsko-pacifičkom regionu, admiral Hari Haris izjavio je u sredu da američki sistem raketne odbrane THAAD, koji se postavlja u Južnoj Koreji kao odgovor na eventualni napad Severne Koreje, trebalo da bude operativan u narednim danima.

Južnokoreanska mornarica završila vežbu sa SAD

Južna Koreja i Sjedinjene Američke Države završile su danas zajedničku vojnu vežbu sa američkom flotom, u kojoj je učestvovao i super-nosač aviona „Karl Vinson“, koji su Sjedinjene Američke Države poslale u region zbog rastućih pretnja severnokorejskog nuklearnog i raketnog programa.

Dve zemlje su, međutim, nastavile posebnu pomorsku vojnu vežbu zbog situacije oko Severne Koreje, preneo je AFP.

Japan Koreas Tension

Vežba je počela juče nekoliko sati nakon što su južnokorejski i američki zvaničnici saopštili da su zapazili nešto za šta pretpostavljaju da je neuspelo lansiranje projektila iz oblasti nedaleko od prestonice Pjongjanga, preneo je AP.

Južnokorejska mornarica je saopštila da je cilj vojne vežbe „odvraćanje provokacija Severne Koreje i ispoljavanje čvrstog savezništva između Sjedinjenih Američkih Država i Južne Koreje“.

U vežbi je učestvovalo oko 20.000 južnokorejskih i 10.000 američkih vojnika.

Tramp: Ne bih bio srećan kada bi S. Koreja izvršila nuklearni napad

Predsednik Sjedinjenih Američkih država Donald Tramp izjavio je da veruje da predsednik Kine Sji Đinping vrši pritisak na Severnu Koreju zbog njenog raketnog i nuklearnog programa.

Tramp je u intervjuu za Si-Bi-Si, koji će danas biti emitovan, rekao da ne bi bio srećan kada bi Severna Koreja izvela nuklearnu probu i da veruje da ni kineski predsednik Si Đinping, takođe, ne bi bio srećan, preneo je AP.

Na pitanje da li to znači preduzimanje vojne akcije, Tramp je odgovorio: „Ne znam, videćemo.“

Južnokorejska mornarica saopštila je juče da je započela zajedničku vojnu vežbu sa američkom flotom, u kojoj učestvuje i super-nosač aviona „Karl Vinson“, koji su Sjedinjene Američke Države poslale u region zbog rastućih pretnja severnokorejskog nuklearnog i raketnog programa.
Cilj vojne vežbe je „odvraćanje provokacija Severne Koreje i ispoljavanje čvrstog savezništva između Sjedinjenih Američkih Država i Južne Koreje“.

Američki državni sekretar Reks Tilerson založio se u Savetu bezbednosti ujedinjenih nacija za uvođenje novih sankcija Severnoj Koreji.

Obraćajući se Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija, Tilesron se založio za pokretanje globalnu kampanje vršenja pritska na Pjongjang da bi promenio svoj kurs i obustavio nuklerani i raketni program.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *