СДС ЦГ: Вулин да спријечи тајкунску приватизацију „Бисерне обале“
1 min readНајвеће туристичко насеље на јужном Јадрану – „Бисерна обала“ у Чању,власништво београдског „Рекреатурса“, које има око 2.500 кревета и заузима простор од 13.000 квадрата у једној од најлепших увала црногорске обале, могло би за „ситне паре“ да ускоро пређе у власништво тајкуна, пише „Дан“ у данашњем издању. Савез држављана Србије (СДС) у Црној Гори, у вези са том могућношћу упознао је јуче српског министра рада Александра Вулина, од кога је затражена хитна реакција како би се такав евентуални епилог осујетио. Ријеч је о комплексу чија вриједност се незванично процјењује на око 40 милиона еура.
,,Држава Србија је највећи акционар „Рекреатурса“ са око 40 одсто власништва акција, а права и статус радника у комплексу тог предузећа у Чању је неопходно урегнтно запштити и спријечити отимачину и бруталну тајкунску приватизацију која се припрема „, упозорили су из СДС-а.
Из ове организације у писму Вулину наводе да су обилазећи комплекс „Рекреатурса“ на позив запослених радника затекли депримирајуће хаотичну ситуацију.
,,Усред туристичке сезоне на Црногрском приморју, тиме и у Чању, већина капацитета овог хотелијера није у функцији, а велики парк између хотела „Бисерна обала“, „Златибор“ и бројних депаданса који су за невјероватно крактко вријеме између двије туристичке сезоне руинирани, затрапан је огромним количинама шута, док је обални потпорни зид у рушевинама у дужини од 200 метара, због чега је читав комплекс са огромним потенцијалом, претворен у право ругло“, истиче се у писму Вулину. Објекти ове фирме у Чању, подсјећају из СДС-а, посједују 2500 лежајева.
Наглашава се да је само мањи дио капацитета „Рекреатурса“ у Чању у функцији туристичке сезоне, односно, према информацијама запослених, за невјероватно мали износ (помиње се цифра од око 30. 000 еура)под закуп, на веома сумњив начин, издати су капацитети хотела „Бисерна обала“ и хотел „Златибор“, који укључују и неколико кафића уз плажу, трговинске радње, продајне штанодве…
Како је један тендер за продају „Рекреатурсовог“ комплекса у Чању пропао, изражава се отворена сумња да је на сцени покушај намјерног „убијања цијене“ односно умањивања вриједности, али и новог задуживања „Рекреатурса“, како би се неком од тајкуна намјестила ситуација да за „ситан новац“ дође до веома вриједне српске имовине на Црногорском приморју.
Србија на мору
„Ако игдје има „Србије на мору“, господине министре, онда је то Чањ у пуном смислу, јер откако је педесетак објеката српских фирми у Сутомору сумњиво приватизовано у корист локалних бизнисмена и тајкуна, то већ неколико година Сутоморе није“, каже се, поред осталог, у писму СДС-а српском министру рада. Такође се истиче да „уништавање, обезврјеђивање и отимачина српске имовине на Црногорском приморју, нажалост није новина, посебно у последњој деценији“.
„Бројним сумњивим трансакцијама реализованим између стечајних управа предузећа из Србије и тајкуна из Црне Горе, многи хотели и одамаралишта у Сутомору у власништву државних и друштвених предузећа, рецимо, данас су у власништву приватника, и продати су за званично симболично мале новчане износе, често и по десетак пута мање од реалне вриједности. И свим тим трансакцијама претходио је сценарио попут актуелног у Чању који се тиче ‘Рекреатурсове’ имовине“ – стоји у писму.
На добошу пола године
Агенција за приватизацију Србије огласила је јавни позив за прикупљање писама о заинтересованости за учествовање у приватизацији компаније “Рекреатурс” АД Београд, још почетком године. Ова фирма осим великог туристичког насеља у Чању, када је ријеч о њеној имовини у Црној Гори, у власништву има и хотел “Шумадија” у Рафаиловићима“.
,,Заинтересовани инвеститори треба да доставе предлог цијене, инвестициони програм, оквирни план пословања и броја запослених у предузећу које желе да купе- наведено је у првом јавном позиву за приватиазацију “Рекреатурса”, фирме која је основана 1953. године, као СИЗ за одмор и рекреацију радника. Незванично, прве понуде које су биле далеко испод реалне вриједности, нијесу прихваћене.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: