IN4S

IN4S portal

SDS CG: Vulin da spriječi tajkunsku privatizaciju „Biserne obale“

1 min read

Najveće turističko naselje na južnom Jadranu – „Biserna obala“ u Čanju,vlasništvo beogradskog „Rekreatursa“, koje ima oko 2.500 kreveta i zauzima prostor od 13.000 kvadrata u jednoj od najlepših uvala crnogorske obale, moglo bi za „sitne pare“ da uskoro pređe u vlasništvo tajkuna, piše „Dan“ u današnjem izdanju. Savez državljana Srbije (SDS) u Crnoj Gori, u vezi sa tom mogućnošću upoznao je juče srpskog ministra rada Aleksandra Vulina, od koga je zatražena hitna reakcija kako bi se takav eventualni epilog osujetio. Riječ je o kompleksu čija vrijednost se nezvanično procjenjuje na oko 40 miliona eura.vulin

,,Država Srbija je najveći akcionar „Rekreatursa“ sa oko 40 odsto vlasništva akcija, a prava i status radnika u kompleksu tog preduzeća u Čanju je neophodno uregntno zapštiti i spriječiti otimačinu i brutalnu tajkunsku privatizaciju koja se priprema „, upozorili su iz SDS-a.

Iz ove organizacije u pismu Vulinu navode da su obilazeći kompleks „Rekreatursa“ na poziv zaposlenih radnika zatekli deprimirajuće haotičnu situaciju.

,,Usred turističke sezone na Crnogrskom primorju, time i u Čanju, većina kapaciteta ovog hotelijera nije u funkciji, a veliki park između hotela „Biserna obala“, „Zlatibor“ i brojnih depadansa koji su za nevjerovatno kraktko vrijeme između dvije turističke sezone ruinirani, zatrapan je ogromnim količinama šuta, dok je obalni potporni zid u ruševinama u dužini od 200 metara, zbog čega je čitav kompleks sa ogromnim potencijalom, pretvoren u pravo ruglo“, ističe se u pismu Vulinu. Objekti ove firme u Čanju, podsjećaju iz SDS-a, posjeduju 2500 ležajeva.

Naglašava se da je samo manji dio kapaciteta „Rekreatursa“ u Čanju u funkciji turističke sezone, odnosno, prema informacijama zaposlenih, za nevjerovatno mali iznos (pominje se cifra od oko 30. 000 eura)pod zakup, na veoma sumnjiv način, izdati su kapaciteti hotela „Biserna obala“ i hotel „Zlatibor“, koji uključuju i nekoliko kafića uz plažu, trgovinske radnje, prodajne štanodve…
Kako je jedan tender za prodaju „Rekreatursovog“ kompleksa u Čanju propao, izražava se otvorena sumnja da je na sceni pokušaj namjernog „ubijanja cijene“ odnosno umanjivanja vrijednosti, ali i novog zaduživanja „Rekreatursa“, kako bi se nekom od tajkuna namjestila situacija da za „sitan novac“ dođe do veoma vrijedne srpske imovine na Crnogorskom primorju.

Srbija na moru

„Ako igdje ima „Srbije na moru“, gospodine ministre, onda je to Čanj u punom smislu, jer otkako je pedesetak objekata srpskih firmi u Sutomoru sumnjivo privatizovano u korist lokalnih biznismena i tajkuna, to već nekoliko godina Sutomore nije“, kaže se, pored ostalog, u pismu SDS-a srpskom ministru rada. Takođe se ističe da „uništavanje, obezvrjeđivanje i otimačina srpske imovine na Crnogorskom primorju, nažalost nije novina, posebno u poslednjoj deceniji“.hotel Biserna obala canj

„Brojnim sumnjivim transakcijama realizovanim između stečajnih uprava preduzeća iz Srbije i tajkuna iz Crne Gore, mnogi hoteli i odamarališta u Sutomoru u vlasništvu državnih i društvenih preduzeća, recimo, danas su u vlasništvu privatnika, i prodati su za zvanično simbolično male novčane iznose, često i po desetak puta manje od realne vrijednosti. I svim tim transakcijama prethodio je scenario poput aktuelnog u Čanju koji se tiče ‘Rekreatursove’ imovine“ – stoji u pismu.

Na dobošu pola godine

Agencija za privatizaciju Srbije oglasila je javni poziv za prikupljanje pisama o zainteresovanosti za učestvovanje u privatizaciji kompanije “Rekreaturs” AD Beograd, još početkom godine. Ova firma osim velikog turističkog naselja u Čanju, kada je riječ o njenoj imovini u Crnoj Gori, u vlasništvu ima i hotel “Šumadija” u Rafailovićima“.canj

,,Zainteresovani investitori treba da dostave predlog cijene, investicioni program, okvirni plan poslovanja i broja zaposlenih u preduzeću koje žele da kupe- navedeno je u prvom javnom pozivu za privatiazaciju “Rekreatursa”, firme koja je osnovana 1953. godine, kao SIZ za odmor i rekreaciju radnika. Nezvanično, prve ponude koje su bile daleko ispod realne vrijednosti, nijesu prihvaćene.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *