Сједница Вијећа за националну безбједност протекла у напетој атмосфери: Мафијашки обрачуни на улицама Црне Горе
1 min readНа сједници Вијећа за националну безбједност, коју је прексиноћ, након мафијашког обрачуна у Подгорици, по хитном поступку заказао премијер Милојко Спајић, усвојени су закључци за унапређење безбједносне ситуације.
О детаљима закључака јавност ће највјероватније бити обавијештена данас, јер је синоћ изостало најављено саопштење за јавност. Према незваничним сазнањима „Дана“, сједница је протекла у напетој атмосфери, будући да су очекивани захтјеви за оставке челника полиције и МУП-а након убиства двојице Цетињана прекјуче у Подгорици, али и због чињенице да ни након 14 дана од двоструког убиства у бјелопољском селу Соколац није ухапшен осумњичени за тај злочин Алија Балијагић. Спекулисало се да ће бити затражена оставка директора Управе полиције Зорана Брђанина, али и министра унутрашњих послова Данила Шарановића. међутим, како сазнаје Дан, оставке нису ни поменуте на синоћ одржаној сједници. Безбједносна ситација у Црној Гори је алармантна, а за последњих неколико мјесеци евидентирано је пет убистава која се доводе у везу са обрачуном „кавачког“ и „шкаљарског клана“.
Сједница Вијећа за националну безбједност трајала је скоро четири сата. Осим сталних чланова Вијећа за националну безбједност, сједници су присуствовали и врховни државни тужилац Милорад Марковић, главни специјални тужилац Владимир Нововић, в.д предсједника Врховног суда Весна Вучковић, директор Управе полиције Зоран Брђанин, в.д. помоћника директора Управе полиције за Сектор за борбу протов организованог криминала Лазар Шћепановић, начелник Специјалног полицијског одјељења (СПО) Предраг Шуковић и предсједник Вишег суда у Подгорици Зоран Радовић.
Шарановић: Брђанин ради како сматра да треба
На питање гдје је ових дана директор УП Зоран Брђанин и да ли има његове одговорности у свему, Шарановић је рекао да директор Управе полиције обавља посао онако како сматра да треба.
– Могу да кажем оно што је мој рад, а он је адреса којој тако треба да се обратите и питате га зашто није довољно присутан у јавности. Имам професионалан однос с њим, а закон је уредио како међусобно можемо да функционишемо – казао је Шарановић.
Убиство Цетињана Петра Липовине и Жарка Пејаковића поново је актуелизовало проблем изласка из затвора припадника криминалних кланова због тога што им у року од три године није изречена првостепена пресуда. Липовина је притвор напустио прошле године, а Пејаковић прије десетак дана. Министар унутрашњих послова Данило Шарановић казао је јуче да се одговорност за овакве злочине не може тражити само у полицији.
– Џаба полиција кречи кад се убице пуштају из затвора. У односу на пет убиства из обрачуна криминалних група, свих пет жртава су тек изашле из затвора, па су ту у питању неефикасни судски процеси – поручио је Шарановић јуче на прес-конференцији у Будви.
Неке судије, тврди он, нијесу у стању да у року од три године донесу пресуде.
Настављена истрага, убице можда напустиле Црну Гору?
Истрага о убиству Цетињана Петра Липовине и Жарка Пејаковића настављена је, али засад нема конкретнијих резултата. Врло је могуће да су убице напустиле Црну Гору одмах пошто су сасули више од 30 метака у двојицу „кавчана“. Истражитељи сумњају да су, упркос брзој реакцији полиције, нападачи можда и успјели да изађу из државе, а сигурни су да су имали јаку логистичку подршку из Подгорице. Због тога се јуче, осим за убицама, трагало и за њиховим помоћницима. Вршени су претреси на више локација у Подгорици у потрази за „штек становима“. На разговор је привођено више особа блиских „шкаљарском клану“, који је, како се сумња, наредио ликвидације. Сви су тврдили да немају информације о ликвидацији, а пружили су и алиби приликом саслушања, који инспектори провјеравају. Неки од њих подвргнути су и полиграфском тестирању. Оно што је јасно јесте да су за убиство ангажовани професионалци. Ликвидација се догодила нешто послије 15 часова на кружном току ка Никшићу и Цетињу када је на том мјесту највећа гужва, односно када саобраћа највећи број аутомобила, због чега се често стварају и дуге колоне. Убице су ипак успјеле да у гужви прате Цетињане и испале десетине хитаца из аутоматског оружја… Пуком срећом, није било жртава и међу случајним пролазницима.
Убице су до мјеста злочина дошле „опелом астра“, коју су након ликвидације запалили у насељу Мареза, након чега су бјекство наставили „полом“.
– То су посљедице неефикасних судских пресуда. Од 2018. имамо 70 излазака из затвора због неизрицања пресуда. Пет кривичних дјела се десило одмах након пуштања на слободу тих особа. Џаба је полиција постигла рекордне резултате – 600 је оних који су ухапшени, рјешавамо ликвидације, а онда се пусте на слободу врло опасна лица – истакао је Шарановић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Monteprkno=Honduras
Vi koji ste se sabrali u toj sobi na bazi beskorisnosti koštate državu 100 000 mjesečno plus sve privilegije koje uživate, pa smislite nešto.