IN4S

IN4S portal

Sjednica Vijeća za nacionalnu bezbjednost protekla u napetoj atmosferi: Mafijaški obračuni na ulicama Crne Gore

1 min read

Sa jedne od ranijih sjednica Vijeća za nacionalnu bezbjednost

Na sjednici Vijeća za nacionalnu bezbjednost, koju je preksinoć, nakon mafijaškog obračuna u Podgorici, po hitnom postupku zakazao premijer Milojko Spajić, usvojeni su zaključci za unapređenje bezbjednosne situacije.

O detaljima zaključaka javnost će najvjerovatnije biti obaviještena danas, jer je sinoć izostalo najavljeno saopštenje za javnost. Prema nezvaničnim saznanjima „Dana“, sjednica je protekla u napetoj atmosferi, budući da su očekivani zahtjevi za ostavke čelnika policije i MUP-a nakon ubistva dvojice Cetinjana prekjuče u Podgorici, ali i zbog činjenice da ni nakon 14 dana od dvostrukog ubistva u bjelopoljskom selu Sokolac nije uhapšen osumnjičeni za taj zločin Alija Balijagić. Spekulisalo se da će biti zatražena ostavka direktora Uprave policije Zorana Brđanina, ali i ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića. međutim, kako saznaje Dan, ostavke nisu ni pomenute na sinoć održanoj sjednici. Bezbjednosna sitacija u Crnoj Gori je alarmantna, a za poslednjih nekoliko mjeseci evidentirano je pet ubistava koja se dovode u vezu sa obračunom „kavačkog“ i „škaljarskog klana“.

Sjednica Vijeća za nacionalnu bezbjednost trajala je skoro četiri sata. Osim stalnih članova Vijeća za nacionalnu bezbjednost, sjednici su prisustvovali i vrhovni državni tužilac Milorad Marković, glavni specijalni tužilac Vladimir Novović, v.d predsjednika Vrhovnog suda Vesna Vučković, direktor Uprave policije Zoran Brđanin, v.d. pomoćnika direktora Uprave policije za Sektor za borbu protov organizovanog kriminala Lazar Šćepanović, načelnik Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO) Predrag Šuković i predsjednik Višeg suda u Podgorici Zoran Radović.

Šaranović: Brđanin radi kako smatra da treba

Na pitanje gdje je ovih dana direktor UP Zoran Brđanin i da li ima njegove odgovornosti u svemu, Šaranović je rekao da direktor Uprave policije obavlja posao onako kako smatra da treba.

– Mogu da kažem ono što je moj rad, a on je adresa kojoj tako treba da se obratite i pitate ga zašto nije dovoljno prisutan u javnosti. Imam profesionalan odnos s njim, a zakon je uredio kako međusobno možemo da funkcionišemo – kazao je Šaranović.

Ubistvo Cetinjana Petra Lipovine i Žarka Pejakovića ponovo je aktuelizovalo problem izlaska iz zatvora pripadnika kriminalnih klanova zbog toga što im u roku od tri godine nije izrečena prvostepena presuda. Lipovina je pritvor napustio prošle godine, a Pejaković prije desetak dana. Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović kazao je juče da se odgovornost za ovakve zločine ne može tražiti samo u policiji.

– Džaba policija kreči kad se ubice puštaju iz zatvora. U odnosu na pet ubistva iz obračuna kriminalnih grupa, svih pet žrtava su tek izašle iz zatvora, pa su tu u pitanju neefikasni sudski procesi – poručio je Šaranović juče na pres-konferenciji u Budvi.

Neke sudije, tvrdi on, nijesu u stanju da u roku od tri godine donesu presude.

Nastavljena istraga, ubice možda napustile Crnu Goru?

Istraga o ubistvu Cetinjana Petra Lipovine i Žarka Pejakovića nastavljena je, ali zasad nema konkretnijih rezultata. Vrlo je moguće da su ubice napustile Crnu Goru odmah pošto su sasuli više od 30 metaka u dvojicu „kavčana“. Istražitelji sumnjaju da su, uprkos brzoj reakciji policije, napadači možda i uspjeli da izađu iz države, a sigurni su da su imali jaku logističku podršku iz Podgorice. Zbog toga se juče, osim za ubicama, tragalo i za njihovim pomoćnicima. Vršeni su pretresi na više lokacija u Podgorici u potrazi za „štek stanovima“. Na razgovor je privođeno više osoba bliskih „škaljarskom klanu“, koji je, kako se sumnja, naredio likvidacije. Svi su tvrdili da nemaju informacije o likvidaciji, a pružili su i alibi prilikom saslušanja, koji inspektori provjeravaju. Neki od njih podvrgnuti su i poligrafskom testiranju. Ono što je jasno jeste da su za ubistvo angažovani profesionalci. Likvidacija se dogodila nešto poslije 15 časova na kružnom toku ka Nikšiću i Cetinju kada je na tom mjestu najveća gužva, odnosno kada saobraća najveći broj automobila, zbog čega se često stvaraju i duge kolone. Ubice su ipak uspjele da u gužvi prate Cetinjane i ispale desetine hitaca iz automatskog oružja… Pukom srećom, nije bilo žrtava i među slučajnim prolaznicima.

Ubice su do mjesta zločina došle „opelom astra“, koju su nakon likvidacije zapalili u naselju Mareza, nakon čega su bjekstvo nastavili „polom“.

– To su posljedice neefikasnih sudskih presuda. Od 2018. imamo 70 izlazaka iz zatvora zbog neizricanja presuda. Pet krivičnih djela se desilo odmah nakon puštanja na slobodu tih osoba. Džaba je policija postigla rekordne rezultate – 600 je onih koji su uhapšeni, rješavamo likvidacije, a onda se puste na slobodu vrlo opasna lica – istakao je Šaranović.

Podjelite tekst putem:

2 thoughts on “Sjednica Vijeća za nacionalnu bezbjednost protekla u napetoj atmosferi: Mafijaški obračuni na ulicama Crne Gore

  1. Vi koji ste se sabrali u toj sobi na bazi beskorisnosti koštate državu 100 000 mjesečno plus sve privilegije koje uživate, pa smislite nešto.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *