ИН4С

ИН4С портал

Соколи у Бијелој

1 min read

Пише: Саша Недељковић, члан Научног друштва за историју здравствене културе Србије

На Видовданском соколском сабору одржаном 1919. у Новом Саду сви соколски савези ујединили су се у Соколски Савез С.Х.С. (1) Соколска друштва Српске соколске жупе на Приморју из Боке Которске ушла су у Соколску жупу Мостар. (2)
Жупска конституирајућа скупштина одржана је у Мостару 28. марта 1920. На скупштини је било 12 друштава: Билећа, Чапљина, Дубровник, Гацко, Херцег Нови, Коњиц, Мостар, Невесиње, Опузен, Рисан, Столац и Требиње. Били су пријављени делегати из Зеленике, Бијеле и Ђеновића али нису дошли. (3)
Рођендан краља Александра I прославило је Соколско друштво Бијела свечано. Уочи самог дана у соколском дому приређена је академија са забавом. У оквиру програма изведен је позоришни комад „Домовина“ на опше задовољство публике. (4)
Жупа Цетиње била је подељена на 4 окружја од којих је 2 окружје са седиштем у Тивту обухватало Приморје. Друго окружје обухватало је 13 друштава и 24 чете : Тиват (2 чете), Котор (10 чета), Прчањ, Рисан, Кути, Зеленика, Јошица Ђурићи, Доња Ластва, Бијела, Ђеновић, Херцег Нови, Луштица, Морињ и Пераст. (5) Соколско друштво у Бијелој прославило је 1937. 25-годишњицу свог рада. Свечаности су присуствовали соколи из Боке и грађанство. Прво је одржана свечана сједница а иза ње банкет. На сједници и банкету говорили су : Балабушић, М. Злоковић, Г. Милошевић, П. Шеровић, С. Јовичевић, Ј. Злоковић, Р. Ђунио, Ј. Секуловић и П. Ковачевић. Пре почетка Јавног часа свечано је дочекан бан Иванишевић, кога је поздравио Злоковић. Увече давана је академија, која је успјела, нарочито симболична приказивања. (6) Соколско друштво Бијела прославило је 1938. свечано двадесетогодишњицу постојања Чехословачке републике. На академији друштва предавао је о Чехословачкој брат Максим Злоковић. Затим је соколски оркестар свирао химне, што су присутни попратили клицањем. На академији сакупљани су добровољни прилози за избегле соколе из Судетских крајева. (7) На иницијативу бившег соколског друштва Јошица-Ђурићи, са још неколико виђенијих мештана, решено је да се подигне спомен-плоча краљу Александру. На челу одбора били су инжињер Лазар Михајловић и брат Томо Косовац, соколски радник. Становништво читавог места изишло је у сусрет замисли соколског друштва. Плоча је као заветни рад друштва, постављена. Тог дана соколско друштво Бијела дошло је у Каменаре, са свим својим категоријама и многобројним чланством. У 10 сати почело је освећење плоче, које су извршили православни свештеник Радуловић и римокатолички дон Стипе Сервенти. Свечаност је отворио својим говором председник одбора Михаиловић, па је замолио банског саветника Петра Шеровића да открије плочу. У свом говору изасланик Соколске жупе Цетиње Максим Злоковић изнео је непроцењиве заслуге краља витеза за Соколство. У име соколског друштва Бијела положио је ловор венац Иван Слабу. На крају церемоније соколски оркестар свирао је химну. Тиме је соколска и национална манифестација свршена. На плочи се налазио бронзани рељеф Витешког краља, испод рељефа било је написано златним словима : Краљу Витезу и Мученику Александру I, Карађорђевићу Ујединитељу, – на успомену на Његов последњи пролазак кроз ово место, дана 5 октобра 1934 год.“. (8)
После Априлског рата Бока је била окупирана и анектирана од Италије, а Савез сокола забрањен и домови одузети (Херцег Нови, Бијела, Ђеновић, Зеленика, …).(9) Соколско друштво у Бијелој основано као Српски соко, ушло је Соколску жупу Мостар. Учествовало је у оснивању Соколске жупе Цетиње. Деловало је до Априлског рата 1941 године, када су забрањени а дом одузет.

Напомене :

1. Небојша Рашо, „Српски Соко Херцег Нови”, Херцег Нови 2008, стр. 46 ;
2. „Соколство“, бр. 61-64, минијатурна библиотека, издање књижаре „Славије“, 1929, Нови Сад, стр.116-117;
3. „Жупа Мостар; „Соколски гласник“, Год.XI, Љубљана 1. јула 1929, бр.13, стр.12; „Соколска жупа у Мостару”, „Соколски гласник“, Загреб, 1920, бр. 4, стр. 205;
4. „Бијела“, „Из наших жупа друштава и чета ”, „Соколски гласник“, Љубљана, 5 јануар 1934, бр. 2, стр. 3;
5. „Просвјетни извештај за 1936 годину“, „Гласник Соколске жупе Цетиње“, Цетиње, 1 маја 1937, бр. 5, стр. 89, 90, 101, 105, 106;
6. Ж. „Јубилеј Соколског друштва Бијела”, ,,Дубровник”, бр.24, Дубровник, 10 Јули 1937, стр.3;
7. -С.-, 4. „Прослава Чехословачког дана”, „Соколски гласник“, Београд, 19 новембар 1938, бр. 42, стр. 4;
8. „Откривање спомен-плоче краљу ујединитељу у Бијелој”, „Соколски гласник“, Београд, 19 новембар 1938, бр. 42, стр. 4;
9. Небојша Рашо, „Српски соко Херцег Нови”, Херцег-Нови,2008, стр. 82;

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net