Стево Мук: Покренути истрагу афере „биометријских“ докумената
1 min readДиректор Института алтернатива, Стево Мук, изјавио је да је, ако су из МУП-а годинама говорили да су наше нове личне карте биометријски документи, а сада се испоставило да нису, ријеч о великој, грандиозној превари у којој су учествовали бројни актери, те да се због тога треба покренути и кривичноправна и парламентарна истрага.
„Та превара можда има везе са изборима, али је превара велика и опасна и без своје додатне изборне важности и могућих посљедица по регуларност изборног процеса. Сада је потребно да се ствар разоткрије од почетка, од тендерских спецификација и уговора па до одлуке МУП-а да се биометријски подаци нађу или не нађу у личним картама. Одговоре морају пружити сви, од оних који су били укључени у поступак јавне набавке и уговарања, па преко оних који су били одговорни за надзор и реализацију уговора, управљање овим пословима у МУП-у“, казао је Мук Вијестима.
И ОЕБС извјештавао о биометрији
Мук је подсјетио да се бројним документима, укључујући и коначни Извјештај мисије ОЕБС о предсједничким изборима из 2013, експлицитно говори о ”биометријским документима” потребним за гласање. Он је додао да би у демократским земљама због овакве афере премијер поднио оставку.
Подсјећамо да је министар унутрашњих послова Горан Даниловић на прес-конференцији у четвртак изјавио да су експерти из компаније која је МУП-у продала систем АФИС потврдили да личне карте нису биометријске, и да то може закомпликовати изборни процес, јер у Закону о избору одборника и посланика стоји да се може гласати једино са биометријском личном картом.
На ову изјаву реаговао је Славен Радуновић (ДФ), иронично рекавши да би се вијест да наше личне карте нијесу биометријске, могла мјерити с евентуалном вијешћу да је тим професора са факултета за електротехнику утврдио да шпорет на дрва не ради на струју.
Према његовим ријечима, да би биометријски подаци (отисак прста, фотографија, али и остали подаци са личне карте) били похрањени у дигиталној форми на личној карти, она би морала да има меморијски чип какав имају СИМ картице, кредитне картице или србијанска лична карта.
„А, она га нема. Зар су некоме требали експерти да би то открио? Небројено пута су посланици Демократског фронта указивали на чињеницу да су набављени апарати за електронску идентификацију бирача бескорисни за идентификацију, баш зато што не разликују личну карту од обичног парчета папира на којем су исписани исти подаци. Одакле сад овакво изненађивање од стране чланова владе Мила Ђукановића“, навео је Радуновић на свом Фејсбук профилу.
МУП од увођења биометријских карата обмањивао јавност
Министарство унутрашњих послова назива личне карте у Црној Гори биометријским још од њиховог увођења 2007. године.
Подсјећамо да су чак и током кампање овим поводом, пласирани слогани: ”Ваша најважнија карта – биометријска лична карта”.
Јусуф Каламперовић, који био министар када је спроведен тендер и потписан уговор за та документа јуче је казао Вијестима да је знао да личне карте нису биометријске.
„Тада су постојали само биометријски пасоши, не и личне карте. Ми смо добили најсавременија документа која су постојала“, рекао је Каламперовић. Уговор који је потписан са америчком компанијом “Дата кард” коштао је државу скоро седам милиона, док су грађани личне карте плаћали по пет евра“, саопштио је Каламперовић.
Министар који га је замијенио, Иван Брајовић, јуче није одговорио због чега су личне карте у јавности биле називане биометријским, а његов наследник Рашко Коњевић, казао је Вијестима да су процедура за одабир извођача као и опредјељење о типу и квалитету личних докумената рађени 2007. и 2008. године.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: