Табана
1 min readПише: Дарко Прелевић
На ријеци Црнојевића је прије четрдесетак година живјела ромска породица, чијег се презимена не сјећам. Глава куће, домаћин, знао je неколико заната и тако зарађивао за живот.
Поправљао је кишобране и правио разне врсте казана и лонаца. Мој отац му је повремено наручивао мање, украсне казане, више од севапа, него што мy je стварно требало. Сам мајстор нам је лично доносио рукотворине. Био је причљив и поприлично духовит, особито кaд попије пар чашица ракије.
Уживао је y свом послу и свака наруџба му је била као добар даи. Ракија и бијели лук су иначе били његови искључиви елексири здравља, младости и љепоте.
Приликом једне oд посјета, задовољан пазаром, а и ободрен са три четири чашице, мастор тада већ у улози врховног ауторитета у својој фамилији, покушао је да утврди још један пазар, онако обашка, да уда кћерку, не сјећам се ко је био први пик, брат или ја.
Роми немају своју матичy земљу, а живе у ко зна колико земаља свијета, говоре све те језике и вјерују у разне богове, божје посланике и пророке.
Кoд нас су некад имали привилегију да живе у самом срцу Подгорице. Уз лијеву обалy Рибнице, близу yшћа y Морачу, налазило се њихово насеље Табана. Етимологија ријечи Табана нас води до садашгњег обичаја да се штављена кожа, натрпана каменим облуцима потапа у Рибницу. Taј „комплексни технолошки процес“ се звао табање, и тако је и насеље добило име.
Најпознатији становник Табане је била Раза Мурова. Под неким другим околностима Раза је могла да буде фатална, као Pадa из приче Горког „Макар Чудра“ (вјероватно познатије под филмованим насловом „Цигани лете у небо“), али зато њен човјек, Фико, није био ни налик Лојку 3обару.
Да би се дошло до Разиног загрљаја није баш било нужно и да јој се сломи срце, али је и тада било насилника који су у недостатку шарма, користили силу да дођу до Разине „љубави“.
Иако је била углавном боса и зими и љети, увијек модрих и изудараних ногу, очигледно да ни италијански војници који су је звали ‘Raza della Muro’, нису били равнодушни на њу.
У некој малициозно-хумористичкој интерпретацији њених животних навика, тврдило се да је дала значајан допринос НОБ-у, тако што је полним болестима које је преносила, смањила борбену готовост италијанске војске.
Сумњам да је овај њен „диверзантски“ стаж препознат и адекватно награђен од стране истражних органа послије рата, па ће најприје бити да су јој средства за рад били нечији длан, олово или пасуљ.
Кад већ нису могли дa се похвале неком познатом љепотицом, наши студенти, који су послије рата студирали на страни, ко- ристећи дотично „италијанско“ или, чак, мелодичније „француско“ име -„La Raz de la mur“ од прве даме Табане, пред другим студентима, неком вербалном мистеријом правили су мистичну љепотицу.
Кад би их мало више занијела бијела лаж, Раза је часком добијала статус глумице. Тако је, а да тога није била ни свјесна, постала оруђе у изнуђеној броби против инфериорности у односу на друге студенте, који су збиља имали ким да се похвале.
Вјерујем ла је било више него довољно материјала у Разином животу за неку пристојну романсирану биографију.
У некој сљедећој итерацији јe могло да сe унесе y њен литерални живот толико езотерије, љубави, ратовања, музике и окултизма да би то већ био посао за неког новог Миодрага Булатовића.
Нажалост, живот није литература, па сва та поетика нестаје већ у једном дану живота наших комшија Рома, испуњеном тешком борбом за парче хљеба, стари џемпер или ципеле, уколико занемаримо дане пред изборе, кад живе нешто мало боље.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Je li i ova Vulja Fijova sa portala Romkinja? Ja mnim da jes
I ja sam poznavala porodicu cigana iz djetinjstva u rijeci crnojevica bila je fina i dobra porodica
Bravo, bravo.
Pozdrav iz Australije
Kako je mali kvalitetan to nije normalno. Koji je matematičar, obrazovan, duhovit, vaspitan. Iz fine porodice. Fizika, razbija…
Поздрављам текст и придружујем се носталгичним понирањем у прошлост Табане. Један сам од заљубљеника тога дијела Подгорице, а како сам живио и подига’ се на Тећији, на педесетак метара од Табане памтим многе ликове, праве ориђинале, као што су били Раза Мурова, Черкез, Деша, Асановићи, Ћамил и други. По Табани се зове и Табански мост, мада смо га сви звали „Мост од касапнице“, јер се са друге стране Рибнице клала стока, углавном јагњад и телад.
Hvala Prelevicu…. Za sjecanje….
Na dane kada smo znali da budemo Humani….
Moja majka, kao mlada djevojka….
Radosno je Docekala Oslobodjenje….WWII…
I sjela Ciganku za trpezu na porodicnoj proslavi….
Kako je rekla:“Borili smo se da smo svi jednaki“….
Ta ista moja Majka…. Humanista i Heroina….
Mnogo kasnije, kada se udala, i izrodila nas….
Ja se ovoga sjecam…. Isla sam u Gimnaziju….
Uvijek kada je jedna Ciganka „isla po kuca“….
Mama bi je uvela u kucu…. Skuvala kafu….
Ponudila ostalo sto se cuvalo u kuci „Kad Neko Dodje“….
I zivjela njenu demokratiju „sa hlebom i ljubavlju“….
Demokratiju Ljubavi, Mira, Sloge i Humanosti….
Demokratiju Zivljenja sa Ljudima i medju Ljudima….
Kao i Demokratiju Britka Uma i Jezika….
Prelevicu, ako si Kuc, koliko ja poznajem prilike….
I moja Majka je Kucanka…. Pa i ja dijelom….
Ima nesto poeticko i epsko u vasem Kuckom Bicu….
Zato iskazujete ovakva osjecanja i price….
To je nasljedje od nasega Marka Miljanova….
Hvala…. Rodjace moj….
Romi, Cigani…. Srecan Vam Praznik….
Pozdrav za mog davnog prijatelja, Ackovica….
BRAVO POTONJA NEVJERO,
A PISCU NARAVNO DUBOK NAKLON.
Bravo Darko, pozdrav sa Crkvina.
Lijep tekst i podsjetnik na stare dane, Tabacina. a porodica sa rijeke se prezivala Galicic fini dobri i posteni ljudi.
Сјајно!