ИН4С

ИН4С портал

Тајана Потерјахин: Милан Недић доказао да „колаборационистичка власт“ не мора нужно да буде издајничка

1 min read

Тајана Потерјахин

Пише: Тајана Потерјахин за ИН4С портал

 

„Ја стојим на своме месту одлучно решен да спасем српски народ. У
томе са фанатичном решеношћу ићи ћу до краја. Ништа ме у томе неће
поколебати. И исто онако као што сам смрвио црвену аждају, смрвићу и
прљаву и срамну грамзивост где год се буде појавила…
Српски народ мора да живи. Српски народ ће живети.“

Генерал Милан Недић, 2. августа 1942.

Нашу прошлост, као историје свих народа дугог трајања и богате традиције, обележавају догађаји и личности који својим значењем и значајем представљају угаони камен, симбол епохе или вредности, национални карактер или културни узор, персонификацију обрасца који може бити позитиван или негативан (као у случају Вука Бранковића кога је народни гениј уобличио у отелотворење издаје). Ипак, наша традиција далеко је посвећенија херојима: у тој галерији личности најразличитијих карактера, периода, животних и историјских околности и постигнућа, један портрет упадљиво недостаје. Празно место на коме би требало да стоји слика генерала Милана Недића трагични је симбол свих наших националних промашаја, својеврсне испражњености и одсуства самосвести, историјског пораза српске идеје.

Иако несумњиво спада међу најинтригантније историјске личности наше епохе, без обзира на вредносни суд који појединац може имати о њему, Милан Недић још увек је затамњен наговештај у прљавом оквиру пропаганде. И данас, у Србији постоји снажна политичка воља да се његова улога никада поштено не истражи. Зашто је тако? Овај текст пишем уочи још једне годишњице рођења генерала Недића коју дочекујемо без приговора савести због историјске неправде која му је почињена, али немам амбицију да публицистичким радом докажем његову „невиност.“ Чак ни судска рехабилитација, после свих ових деценија, не би представљала задовољење – желим да укажем на то да је однос српске јавности, историографије (ту постоје извесни, једва уочљиви помаци), наших уметника, новинара, политичара и других према Другом светском рату код нас и улози генерала Недића у њему симптом, колико и последица, дуге и тешке болести од које је наше национално биће не само оболело, него и полудело.

Википедија

„Не може бити милости ни захвалног сећања на Милана Недића“ – изјавио је 2015. године најуспешнији политички прежитак најсмешније странке у нашој историји (ЈУЛ), тада министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, данас потпредседник Владе Србије, Александар Вулин. Тако је један човек без икаквих националних заслуга, али са богатом политичком каријером, оценио историјску улогу српског генерала, јунака Великог рата, политичара који је, у великој мери, заслужан за биолошки опстанак српског народа у двадесетом веку. Вулин, разуме се, има много идеолошких разлога да прижељкује да трајно остане затворена фиока у којој стоји попис жртава Брозовог режима.

Као министар унутрашњих послова, Ивица Дачић је наложио да се портрет Милана Недића уклони из зграде Владе Србије. Премда је сасвим логично да председник СПС-а поступа по агенди својих комунистичких претходника, постоји хипотетичка могућност да је овој одлуци допринела извесна нелагодност коју је министар осећао при сусрету са ликом оклеветаног српског државника. У сваком случају, тешко да икога од нас интересују морал и савест Ивице Дачића, но портрет је тада уклоњен. Тако смо добили бизарну перспективу у којој током окупације у Другом светском рату влада Србије није имала председника, подвиг спасавања српских избеглица и старања о српском народу се никада није догодио, Милан Недић није постојао, и није убијен без пресуде, сахрањен у тајном гробу без обележја, али несумњиво доказује кључно: да је мржња деце комунизма равна оној са којом су њихови очеви писали историју коју уче наша деца.

Сваки пут када упознајем нове људе, уколико желим да сазнам које су им идеолошке позиције, а нарочито ако се самоидентификују као националисти, питам за однос према генералу Милану Недићу. Српско становиште, без сумње и без релативизација, подразумева афирмативан став – у чувеним речима војводе Момчила Ђујића сажета је истина о једином српском избору који је постојао у страшним годинама светског рата током ког је наш народ доживео геноцид библијских размера. Ниједно друго страдање, понављам, баш ниједно, није упоредиво са оним што се Србима догодило у Јасеновцу. Име, личност и дело Милана Недића значајни су управо у том контексту, и ни у једном другом.

„Колаборација“, „квислинг“ и многи други – идеолошки израбљени и вредносно преоптерећени изрази стоје и данас, као музејски експонати мале вредности, уз скоро сваки спомен Недићевог имена, то је последица чињенице да је историјски фалсификат деценијама у Југославији, и касније у Србији, заузимао место научне истине. Чак и пре тренутка када је револуција „успела“ и када је страни окупатор (СССР) устоличио на власти Јосипа Броза Тита, започео је државни пројекат расрбљавања Срба. Њему су, разуме се, претходили масовни злочини над Србима: зверства почињена на простору Независне Државе Хрватске али и у другим крајевима где је српски народ подносио окупацију, у блажој варијанти, али са истим циљем, поновила су се, мада је сада крвник носио петокраку. Масовни злочини били су прво и најефикасније средство да се ућуткају они који нису били вољни добровољно да приме нову националност и идентитет.

Једва да можемо замислити у којој мери је личност генерала Милана Недића у послератним околностима ужасавала нове комунистичке власти. Можда није било одвише тешко, у складу са циљевима класног рата, конструисати и пласирати обичном народу мит о НОБ-у, који конфронтира изгладнеле и храбре партизане са декадентном београдском елитом у чијим се домовима неуморно, од сумрака до свитања, разблудне даме и наједени капиталисти проводе са Немцима, али у срцу те сатанизације морала је да се нађе Недићева влада, управо стога што је њен председник учинио за српски народ све оно што Јосип Броз није: у тој тачки револуција више није само класни рат него постаје много више од тога, рат Југословена против Срба, национално питање, а Србин, то је Милан Недић: у том смислу, идеолошка, стратешка, национална опозиција Брозу није Драгољуб Михаиловић него генерал Недић, док се Михаиловић налази негде на средини те кривуље, између препознавања српског националног интереса и погрешних тактичких процена у циљу његовог остваривања.

У овом формату немогуће је, али и непотребно, набројати све заслуге и подвиге које су, лично Милан Недић али и његови сарадници, извели како би барем једно српско дете било отето испод усташке каме. А спасене су, излечене и нахрањене, хиљаде. О томе, између осталог, написала сам и роман, у коме има више историјских чињеница (наглашавам, чињеница) него у школским уџбеницима из којих сам ја учила историју.

Немогућност великог броја искрено родољубивих Срба да схвате величину Недићевог дела последица је управо лошег образовања и свакако, изложености агресивној полувековној пропаганди која није само конкретне историјске личности и догађаје свела на стриповске црте већ је трајно онемогућила неколико генерација да разумеју шта је то окупација. Много пута поновљена фраза о Србима као „слободарском народу“ подразумева наводну неспособност Срба да трпе туђинску власт једног јединог минута, али ми знамо да је српски народ током своје дуге историје итекако умео да подноси окупацију, не зато што воли ропство, или нема храбрости да се побуни, него стога што је окупација материјална чињеница, а не „стање духа“, премда може да постане и то, ако се дух преда.

Дух Милана Недића није се предао. Ентитет познат као „Недићева Србија“, парадоксално, усред окупације, последња је српска држава коју смо имали. Комунистичка Југославија, и данашња Србија, као бивша југословенска република, оквири су у којима се заправо догодила наша национална, духовна, идентитетска капитулација.

И могло би бити да Милан Недић данас смета управо због тога. Он је доказао да „колаборационистичка власт“ не мора нужно да буде издајничка. Његова свесна и смислена борба за биолошки опстанак српског народа, у најтежим замисливим околностима показује нам како, уколико наступи војни слом, елите морају да преузму одговорност и да сачувају име, писмо, идеју, крв свог народа, без обзира на цену која је, показало се и у Недићевом случају, најчешће сам живот. Биолошко постојање и историјска част појединца ништавни су пред могућношћу нестанка народа. Недић је то разумео и поступао у складу са том спознајом.

Милан Недић није био кукавица. Његова војничка каријера, животни пут, лична трагедија која се укрстила са трагедијом државе, све говори о човеку високог морала, изузетне храбрости, али ништа тако речито о њему и његовом делу не говори као „Недићеви дечији градови“ и његов, касније такође руглу извргнут надимак. Српска мајка.

Недић са младим Србима
Фото: Преузето са портала „Стање ствари“

Можемо ли да замислимо, само на тренутак, ситуацију у којој се један дечији живот налази у нашим рукама? Живот српског детета, које је можда гледајући смрт својих ближњих, попут брава утоварено у неки воз и испоручено најсвирепијим убицама у људској историји, без ичије заштите, док Тито и његова партија изводе револуцију, пушкарају се са немачким млекаџијама, па онда беже у планине, претходно, испред одмазде, сакривајући своје породице у брдима (као што је, рецимо, учинио „народни херој“ Павле Јакшић код Краљева).

Можемо ли, дакле, да се запитамо шта бисмо учинили пред спознајом о хиљадама хиљада такве нејачи за коју неће бити милости, ако ми одаберемо „слободарски резон“ и све их, без ичијег пристанка, жртвујемо зарад до баналности поједностављене идеје о „слободи“? Јер, слобода се задобија дугим ходом кроз историју, исто тако се и губи, па се изнова стиче. Са друге стране, ишчезли народ више не може да се обнови, као што северноамерички Индијанци немају биолошки капацитет да поново ступе на историјску сцену као политички и етнички фактор.

Има ли родољубља, дакле дословно, љубави према роду, у идеализацији и романтизацији самоуништења? Управо тај механизам, глорификацију, обожавање нестанка, употребили су наши непријатељи, комунисти, против нас.

Убеђујући нас да су сада прави родољуби, јер су наводно усиновљеници Русије, данашњи комунисти желе да заборавимо тужну чињеницу да је смртоносна зараза левичарства код нас управо и дошла из, претходно већ поражене и окупиране Русије.

Због тога увек питам за став о Милану Недићу. Велика геополитичка питања и прегруписање на мапи света, извесна превазиђеност класичних идеолошких подела, стални глобални потреси и неке политичке очигледности, све то омогућава нашим непријатељима да неометано носе овчије крзно и србују међу нама као да су заиста Срби. Али постоје неке теме, личности, идеје, којима се успешно испитују духови.

Истина о Милану Недићу и његовом делу није потребна њему. Он је знао цену свог избора, и платио је. Насушно је потребна нама. Након немачке, преживели смо комунистичку окупацију, из које смо се, без једног јединог дана слободе, стропоштали у безизлаз глобалистичког ропства. Колико још можемо тако?

И сви они који су се, током тих многих и дугих деценија представљали као српске власти и елите, нису показали ни националну свест ни издржљивост, храброст, нити спремност на саможртвовање, којима је генерал Милан Недић себи стекао место у Небеској Србији.

Зато, није чудно што склањају његове портрете, штуцају и стењу кад му се спомене име, и „боре се против ревизионизма“, а заправо умиру од страха пред историјском истином. Колаборација није издаја, ако је њен циљ очување биолошке виталности народа, његовог идентитета и права на име. Чак ни ако је њен циљ спасавање једног српског детета чије би очи биле извађене и згажене, мајка силована и рашчеречена, браћа поклана и запаљена, да Милан Недић није одабрао оно што бисмо и ви, и ја, верујем и надам се, да смо се у тим страшним годинама нашли на његовом месту.

Генералу Недићу свакако није потребна милост једне заборава достојне појаве као што је Александар Вулин, зато што је сам изобилном милошћу загрлио душе све оне српске деце о којој је писао и о којој се очински старао. Али, изван сентименталне поетике која природно продире у сваки опис наше националне судбине, данас, док се налазимо у стању перманентне окупације, укључујући војну окупацију Косова и Метохије и свакодневно насиље коме је наш народ тамо изложен, и док геополитичко комешање још није омогућило да одахнемо, баш напротив: можда не би било бесмислено да истражимо начине на које је Недићева Србија функционисала, како бисмо престали да оправдавамо своје нечињење и националну млитавост околностима окупације.

Постоји јасна црвена линија између издаје и подвига спававања онога што мора да се спасе. Не постоје околности у којима се не може бити патриота: дело Милана Недића то доказује, као уџбеник из одговорног и родољубивог поступања у ситуацији минималних могућности. Упорност и мржња са којима одбијамо да учимо из њега не чине штету генералу Недићу, већ нама.

Милан Недић љуби крст

Но и данас, када је „антифашизам“ увеколико показао своје право лице, иако је комунизам подло покушао да се сакрије иза њега, док уживо посматрамо геноцид који врши држава која је монополизовала и злоупотребила изнуђени положај жртве, ми још увек имамо прилику да преиспитамо своје изборе и да се сретнемо са својом историјом и са својом стварношћу лицем у лице. У супротном, српски народ неће живети, иако су најбољи дали животе да би опстао. Један од најбољих, несумњиво, био је и генерал Милан Недић. Слава му и хвала.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

17 thoughts on “Тајана Потерјахин: Милан Недић доказао да „колаборационистичка власт“ не мора нужно да буде издајничка

  1. Херој из Првог свјетског рата. Борио се против „комуњаризма“. Спасао што се спасти могло, помагао оружјем и опремом ЈВуО, ниједан Србин није отишао да се бори на Источном фронту на страни нацистичке Њемачке. Какво су нам добро донијели комунисти, њихова дјеца и унуци, имамо прилике свакодневно да видимо!

    13
    3
    1. Kad ovu citsm shvatim koliko je i Ljotic bio njezni i dragi lik. Simpatican fasista . Jos kad su njegovi lovili djecu po Kragujevcu i predavali Njemcima da ih strijeljaju . Ali ne mora da znaci da su takvi ljudi losi ljudi. Ponese ih malo nacizam . Pa mh i istomisljenik Nikolaj Vekimirovic idrzi divan govor nad grobom . Istomisljenici. Obojica se divila Hitleru . Nikolaj malo ranije ( Kolarac 1935 ) a Dimitrije do pogibije u Austiji. Prvi je rehabilitovan i proglasen za sveca. Uskoro bi red bio da to postane i ovaj drugi.

  2. „Ја стојим на своме месту одлучно решен да спасем српски народ. У
    томе са фанатичном решеношћу ићи ћу до краја. Ништа ме у томе неће
    поколебати. И исто онако као што сам смрвио црвену аждају, смрвићу и
    прљаву и срамну грамзивост где год се буде појавила…
    Српски народ мора да живи. Српски народ ће живети.“
    =========================================================
    Procitao sam da je autorka jako mlada i da je zavrsila filoloski fax, tako nesto. Fali joj MOZAK. U demokratskim drzavama svaki dan imate sudjenja za razne delikte: Kradja banke, silovanja, ranjavanja, ubistva. Nikad, ama bas nikad, se nije desilo da advokat ustane i prikaze odbranu: „Tacno je da je moj klijent iz koristoljublja ubio onog choveka, ali sud treba da ga pusti da ide kuci i bude rehabilitovan, jer je pre 2 godine spasio 5 dece da se ne utope.“ Sve stvari mora da se posmatraju ponaosob, pa tek onda veza, ako postoji kakva veza izmedju njih („Lock & free“ naucni istrazivacki metod). Ako je kriminalac spasio ijedno dete, to ce biti plus u secanju na njega, ali to nema veze sa kaznom koju je dobio za ubistvo, kradju, silovanje. Kad pricate sa starim ljudima u BRD, reci ce vam da je im Hitler izgradio vecinu autobanova, da su svi radnici dobijali samo 20% plate, a ostatak je slat porodici. Usto je stalno donosio cvece Evi i bio dobar prema psu vucjaku. OK.
    .
    .
    Grubo receno neka je bilo 50%-50% partizana i cetnika. Nedic kaze da je prihvatio da sluzi OKUPATORU da bi spasio srpski narod. Borba cetnika-partizana je bila krvava bratoubilacka borba. Tu nikako 1 strana nije mogla da kaze da UBIJA DRUGU STRANU da bi ih spasili od bilo chega. Naravno da je to Nediceva farsa. U svim procesima rehabilitacije chetnika koriscene su samo 2 stvari: 1) Komunjarski preki sudovi ne zadovoljavaju ni iz bliza danasnje sudske standarde. 2) Paralelno sa komunjarama, cetnici su se borili protiv Nemaca i Talijana da oslobode YU. Nisu potegli tu LAZNU tezu da je neko sluzio okupatoru (KAO SAUCHESNIK U BROJNIM ZLOCHINIMA) da bi spasi svoj narod.
    .
    .
    Ako je teza o spasavanju svog naroda sluzeci 4 godine okupatoru tacna (naravno da nije), onda ima tu MALO logike. Vlast u uredjenim dem. zemljama svima savetuje da ako neko kidnapuje zenu, da ona treba da ispuni sve zelje silovatelja, samo da bi spasila goli zivot. Neke zene izaberu smrt, ali postoji opsti zakljucak da je bolje preziveti, pa se oporavljati i svedociti na sudjenju zivotinji-coveku. U WWI poginulo je oko 60% muske populacije SR. Mnogi naucnici-istoricari smatraju da je to bilo glupavo samoistrebljenje. U ratu protiv Hitlera poginulo je oko 20 miliona Rusa. I oni nisu morali da ginu. Mogli su da se svi predaju i kao Nedic sluze, ako treba sledecih 500 godina. „Jedino sto je potrebno da bi DJAVO TRIUMFOVAO je, da dobri ljudi NE UCHINE
    NISHTA“…The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing (Edmund Burke)
    .
    .
    Problem za autorku i sve one, koji se zdushno zalazu za REHABILITACIJU-SLAVLJENJE SARADNIKA SA OKUPATOROM (pod ovim ili onim izgovorom) je BESKRAJNA-ISKONSKA LJUBAV CHOVEKA ZA SLOBODOM. Patrick Hanry (US borac za slobodu, protiv Engleskog OKUPATORA: „Daj mi slobodu ili daj mi smrt!“ Chovek je stvoren da bude slobodan kao ptica. Nama deci, je nasa Crnogorska-Srpska majka ustampala u mozak: „Bilo gde da odesh, bilo shta da postanesh, nikad ne zaboravi 3 stvari: KO SI? SHTA SI? I ODAKLE SI? Shta je stvorilo Novaka, Jokica, Pupina, Teslu, Milankovica… Tako mali narod da ima NAJBOLJE U ISTORIJI U BILO CHEMU. …. Naz drugoj strani, Bugari su izbegli unistenje svog naroda sto su sledili savet autorke i sl. – povijali su se SILI-OKUPATORU-LJUBECI LANCE. To su Bugari. Albanci isti slucaj. Pogledajte ih sta rade na KIM, kad im ogromna okupaciona silqa da malo lokalne samoupravne vlasti, kako se pokazu u pravom punom svetlu. Srbi-Crnogorci (jedan te isti narod sa politickim razlikama indukovanim spolja) nisu ni Albanci ni Bugari. Deci u osnovnoj skoli ne treba servirati DEFETIZAM-SLUZENJE OKUPATORU POD OVIM ILI ONIM IZGOVOROM. Naprotiv terba slaviti SLOBODU-CHISTU BORBU/suprostavljanje ZA SLOBODU, KAKO GOD ZNASH I UMESH-PROTIV BILO KOG OKUPATORA, pa makar moja rodjena majka predvodila okupaciju. Uostalom, starci su vise skloni hedonizmu. Mladi su uvek spremniji (u odnosu na starkelje) da eksplodiraju, da zaloze svoj dragocen zivot u borbi za PUNU LJUDSKU SLOBODU. Autorka je izuzetak, pretpostavljam iznajmljeni izuzetak.

    10
    12
  3. Divan tekst o nasoj tragediji i gluposti. Samo bih upozorio da ovakvi tekstovi budu kraci, jer internet generacija moze da se koncentrise samo na 5 minuta, a njima ovo treba dati na znanje da svate ko su Vulin i Dacic i da nasa buducnost ne mora biti pogubna sa ovim komunjarama.

    14
    3
  4. Moj otac je kao petogodisnjak bio zatocen u ustaskom logoru u Sremskoj Mitrovici, zajedno sa cijelom porodicom.
    Bili su u specijalnom logoru za pravoslavn svestenike i porodice. Nakon nekoliko mjeseci su pusteni i poslani vozom u Beograd. Pricalo se da je za to zasluzna princeza Jelena Savojska, koja je od Musolinija uspjela da izmoli da barem svestenici bude postedjeni.
    Na stanici u Beogradu ih je docekao Milan Nedic sa clanovima vlade i novinarima. Nedic se slikao sa mojim ocem koji je bio nakmladje i najizmucenije dijete u grupi. Nako toga su prebaceni u Ralju pored Beograda, gdje su proveli godine rata.
    Gole cinjenice. Ja iz ovog dogadjaja zakljucujem da se Nedic iskreno brinuo za svoj narod.

    22
    2
  5. Mi nikako da naucimo lekciju - stradali smo i u Prvom i u Drugom svetskom ratu - do istrebljenja каже:

    U Drugom svetskom ratu je stradalo 40 % Slovenske populacije, jer je to bio cilj Zapada.

    „Ja sam vrlo često upotrebljavao jedan izraz, koji je upotrebljavao Nikola Pašić kada je vladiku Nikolaja slao u Evropu, da svoj brod mali vežemo za veliki Ruski brod Ruskog naroda i Ruske crkve“, rekao je patrijarh Irinej.

    Ono sto su nam u zavet ostavili nasi preci koji su prosli svu golgotu mi jos nismo sproveli u delo, a nalazimo se na najznacajnijem geostrateskom mestu u Evropi.
    Nasi dusmani uvek nam ponude sargarepu i mi se naivni uhvatimo na tu udicu umesto da sami odredimo sta je za nas najbolje resenje.

    Ni jedan pojedinac nas ne moze spasti ma koliko bio posvecen, vec se mora naci opste dugorocno sveobuhvatno resenje za spas Srpskog naroda.
    У то време, Срба је било колико и вас Енглеза. Данас их је, десет пута мање.

    12
    2
  6. Uloga Milana Nedica u opstanku srpskog naroda je nemerljiva, bez obzira na ideoloske fraze komunista o izdajnicima i kvinslizima.
    Ispada da su isti ti danas gori od svih kolaboracionista i izdajnika Treceg Rajha, sluzeci Cetvrtom Rajhu skoro bespogovorno.

    18
    8
  7. Текст је препун неистина које се понављају деценијама. Намењен онима који би да издајнике представе као патриоте.

    Свакако да Недићевој слици, над којом ауторка највише ламентира, није место међу осталим председницима владе, јер је тамо постављен мимо закона, по вољи окупатора.

    Не може се рећи да је спашавао народ. Знао је да Немци спроводе злочине и геноцид, и прихватио се да учествује у томе. Ауторка представља стрељање у Краљеву као нешто за шта су криви партизани. То је био несумњив немачки злочин. Окупационе снаге имају право да стрељају цивиле за одмазду, али само у случају да се нападачи скривају у народу, а остале мере, попут претреса, полицијског часа итд не угоде плодом. У случају Краљева је најдрастичнији пример ратног злочина – устаници не да се нису крили међу народом, већ су се отворено борили, и држали Краљево под опсадом.
    Окупациона власт је врло брзо спровела геноцид над Јеврејима, за који је Недић знао.
    И упркос свему, одлучио је да се прикључи таквој власти, која је наставила да чини злочине.

    Главна заслуга која му се приписује, спашавање избеглица, је врло дискутабилна. План протеривања Срба из НДХ је спровела Немачка марионетска власт, нити о протеривању нити о њиховом примању се Недић није пуно питао.
    Србија у том периоду је имала мањак радне снаге. Ратних заробљеника је било више стотина хиљада, доста људи је страдало у устанку 1941. године. Велик број је послат у Немачку на рад, принудно или добровољно. Као последица у Србији није било довољно радника и наступила је несташица хране и глад по градовима. Осим тога је окупатор износио превише сировина, па није било довољно одеће и обуће што је отежавало живот цивилима. Још нешто што ауторка не спомиње у тексту, да не штети имиџу „Српске мајке“.

    Наводи се да је Недић убијен, што је пласирана неистина за коју нема доказа. Комунистичка власт га свакако не би убила, јер им је требао да продефилује на суђењу и да нас њим буде извршена казна.

    Има још ствари које би требало коментарисати, али је овде премало места.

    26
    25
    1. Бојанићу, лати се микрофона и Задруге. Инсинуација да је Недић спасавао Србе из НДХ-а по налогу Немаца којима је требала радна снага је довољан прилог твоје памети. Или да је због ликвидације Јевреја, са којом није имао везе, требало да Србе препусти потпуном уништењу. Шта су ти у кући причали о Лисичијем потоку? Мора да су се тамо нарадили својски.

      22
      4
      1. Марко,
        Мањак аргументације није изговор да се посегне за ад хоминем нападима.

        Недић је ступио на чело марионетске Владе народног спаса крајем августа. До тад је већина Јевреја била убијена, што је он знао. Наставио је да спроводи немачке мере – жандари су требали да приводе Јевреје, а Влада је продавала јеврејску имовину и уплаћивала Немцима паре. То значи да је свесно подржавао Немце у геноциду.

        О избеглицама сте направили конструкцију коју нисам рекао.
        Немци су контролисали и НДХ и Недићеву Србију. Рећи да је Недић сам заслужан за спашавање избеглица је глупост. Да ли је ишао да их брани од усташког прогона преко Дрине? Не, достављени су му у Србију.

        5
        14
        1. Бојанићу, да ли ти је познат Дечији дом у Матарушка Бањи, и број деце сирочади која су прошла кроз њега, а многа су и сахрањена на конаревачком гробљу, који је опстајао све време Другог светског рата? Да ли знаш ко је бринуо о тој деци? Партизани можда?! Неее, лично Милан Недић!

          9
          2
        2. Није Недић побио између 200 и триста хиљада Срба по истјеривању нациста из Србије него комунисти, не зна им се ни гроба ни мрамора, није Недић слао Србе на Источни фронт, није Недић послао шесдесет хиљада српске омладине послије неколика дана војничке обуке на Сремски фронт да својим тијелима крче пут пролетерским бригадама против прекаљених и укопаних нацистичких јединица. Ти комунисти су почели братоубилачки рат у српском народу.

          10
          2
  8. Прочитах, и сада размишљам да ли сам икада прочитао нешто паметније од овога текста везано за српске националне теме.

    21
    13
  9. Милан Недић је спасао Србе од тоталног уништења да није пристао да води владу Србије у току окупације.План Хитлера је био да подели Србију Хрватима,Мађарима,Бугарима и Шиптарима а онда Срби који буду преживели, да буду пешке протерани према Русији.О томе пише његов сестрић Станислав Краков, један од највећих србских хероја балканских и првог светског рата, у књизи о Милану Недићу.

    29
    8

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *