Тајна историја вируса: Корона је Њујорком кружила недељама прије него што је откривена
1 min readНова истраживања показују да је вирус корона почео да кружи Њујорком средином фебруара, недељама прије него што је потврђен први случај, и да су га путници углавном донијели из Европе, а не Азије.
„Очигледно је претежно европског порекла“, рекао је Харм ван Бејкел, генетичар приватног њујоршког Медицинског факултета Ајкан који је један од аутора студије, објавио је „Њујорк Тајмс“.
Други тим са Медицинског факултета универзитета у Њујорку дошао је до сличних закључака упркос проучавању другачијих група случајева.
Оба тима почела су средином марта да анализирају геноме вируса корона. Истраживања су открила да је вирус почео да се шири раније него што се мислило, а то је могло да буде откривено агресивним тестирањем, преноси Блиц.
Након избијања епидемије у Вухану, амерички предсједник Доналд Трамп забранио је 31. јануара улазак у земљу странцима који су у претходне двије недеље били у Кини.
Италија је, међутим, почела да затвара градове тек крајем фебруара, а Трамп је 11. марта рекао да ће забранити улазак странцима из већине европских земаља. Ипак, Њујорчани су тада већ путовали кући са вирусом, а да тога нису били свесни.
Напад вируса
Вируси нападају ћелију и преузимају контролу над њеном „машинеријом“ која потом умножава вирус. Процес је брз и неправилан. Нови вируси могу да створе мутацију која није била присутна у њиховом претку. Ако нови вирус успије да „побјегне“ од домаћина и зарази друге људе, његови потомци ће наследити ту мутацију.
Праћење вирусних мутација захтијева секвенцирање цјелокупног генетичког материјала у вирусу – његовог генома.
Једном кад научници прикупе геноме из више вирусних узорака, могу упоређују њихове мутације. Другим ријечима, могу да реконструишу његову прошлост.
Научници са универзитета Пен недавно су користили ову методу да открију порекло вируса, названог САРС-КоВ-2. Иако теорије завјере тврде да је вирус створен у лабораторију, вирусни геном открива да је настао међу шишмишима.
У јануару је тим кинеских и аустралијских научника објавио структуру првог генома новог вируса. Од тада су научници широм свијета секвенцирали њих више од 3.000. Неки су генетички слични једни другима, док други имају карактеристичне мутације.
Заражени милиони људи
У свијету је потврђено више од 1,6 милиона случајева Ковид-а 19, а стварна бројка је вероватно милионима већа. Но, сада геноми вируса откривају раније скривену историју вируса.
Научници са њујоршког Медицинског факултета Ајкан открили су тако да су вируси у Њујорку практично идентични вирусима који су откривени широм Европе.
Не знају којим је тачно летом одређени вирус стигао из Европе у Њујорк, али наводе да су истраживањем вируса разоткрили „раздобље несметане трансмисије од краја јануара до средине фебруара“.
Највећи амерички стручњак за заразне болести Ентони Фаучи изјавио је да је то „вјероватно тачно“.
„Путовања из Кине смо одмах одсјекли, али Европа је постала епицентар релативно брзо, посебно у сјеверној Италији“, казао је Фаучи.
„Имајући у виду количину ваздушног саобраћаја из Италије за Њујорк, није уопште изненађујуће да је вирус овдје ненамјерно посејан него што су и тамо знали шта се стварно догађа. То је један од разлога што смо сада у тешкој ситуацији“, додао је он.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Nije tačno, virus od regije do regije ima svoj različiti genom, pa na tom startnom mutira dalje, a zadržava prve sekvence. Priča o putovanju iz Italije je ŠUPLJA, ako je tu leti za dvije nedelje do epidemije i nema skrivanja da je bio pokriven. Nemojte ove stručnjake molim Vas. Odakle mu šećer na čupici, odakle virusu šećer. Da li je to virus?
А ми ћемо, наравно, веровати научницима са универзитета у Пенсилванији да овај вирус потиче од шишмиша, а не из лабараторије. Убедише ме из две речи, и да не знам колико се студија годишње направи по наруџби – нарочито у САД.