Turski vladajući savez odbacio prijedlog zakona o priznavanju genocida* u Srebrenici
1 min readStranke u koalicionoj vladi Redžepa Erdogana odbacile su prijedlog zakona opozicije da se masakri u Srebrenici 1995. godine priznaju kao genocid, što je izazvalo žustru diskusiju u turskom parlamentu, prenosi VOA.
Vladajuća Partija pravde i razvoja (AKP) turskog predsjednika Redžepa Erdogana, i njen koalicioni partner, Partija nacionalističkog pokreta (MHP), odbacili su parlamentarni prijedlog glavne opozicione Republikanske narodne partije (CHP) da se masakri u Srebrenici priznaju kao genocid.
CHP je također predložila da se 11. juli proglasi Danom sjećanja na genocid* u znak sjećanja na ubistva više od 7.000 muškaraca i dječaka Bošnjaka navodno od strane snaga bosanskih Srba* 1995. godine.
Ali uprkos činjenici da se Erdogan smatra saveznikom Bošnjaka u Bosni i Hercegovini, vladajući savez, koji ima većinu u turskom parlamentu, blokirao je prijedlog.
„Ne mogu razumjeti kako i zašto su odbili ovaj prijedlog. Ovo je skandal”, rekao je za BIRN Omer Faruk Gergerlioglu, visoki turski aktivista za ljudska prava i zastupnik prokurdske Stranke zelene ljevice.
Odbijanje je izazvalo žustru diskusiju u parlamentu.
Gergerlioglu naglašava da je pitao zastupnike AKP-a i MHP-a o razlozima njihove odluke, ali su mu poslanici AKP-a samo uzvratili: „To nije tvoja stvar“.
„Nisu znali šta da rade i šta da kažu. Vjerujem da su i oni bili nezadovoljni onim što su uradili”, dodaje on.
Turska pod vođstvom predsjednika Erdogana, koji vlada zemljom 21 godinu, postala je aktivan igrač na Balkanu i posebnu pažnju posvetila je muslimanskim zajednicama, uključujući i Bošnjake.
Gergerlioglu vjeruje da postoje tri razloga zašto je Erdoganova vladajuća alijansa odbacila prijedlog zakona.
„Prvo, ne žele da ulaze u debatu o genocidu* jer ne žele da pogoršavaju odnose sa Srbijom. Drugo, odbili su ovaj zakon jer ga je glavni opozicioni CHP predložio parlamentu. Treće, strahuju od njegovih posljedica zbog debate o genocidu* nad Jermenima”, navodi Gergerlioglu.
Nekoliko parlamenata širom svijeta priznalo je ubistva i deportacije Jermena u vrijeme Otomanskog carstva tokom Prvog svjetskog rata 1915. godine kao genocid. Turska oštro odbacuje ove kvalifikacije.
Garo Paylan, bivši turski poslanik jermenskog porijekla, 2022. godine, dok je bio član skupštine, predložio je da parlament prizna nasilje iz 1915. godine kao genocid, ali je predsjednik skupštine odbacio prijedlog kao nezakonit.
Dan ranije turska skupština je donijela rezoluciju kojom je osudila genocid* u Srebenici.
*Genocid je međunarodni zločin namernog, potpunog ili delimičnog uništavanja nacionalnih, etničkih, rasnih i religijskih grupa.
Podsetimo se, Izraelski istoričar i predsednik Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992-1995, profesor Gideon Grajf, rekao je da se u Srebrenici nije dogodio genocid i da broj bošnjačkih žrtava ne prelazi 3.714.
„Muslimanske snage na čelu sa Naserom Orićem su od 1992. do 1995. godine izvršile brutalne zločine nad srpskim civilima i ratnim zarobljenicima i zapalile i opljačkale veliki broj srpskih sela i zaseoka u srednjem Podrinju. Za ubijanje Srba u Srebrenici i u srednjem Podrinju niko nije osuđen pred Haškim tribunalom“, podsetio je Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta.
kako priznati nesto sto se nije desilo
Ko šiša Turke ,Bitno je da su Jakov Michej ,Bečić i ostali europejci priznali genocid , e kukavno Srbstvo ugašeno.
ZNAJU DA JE SVE NAMESTALJKA DA SU POTURCENI SRBI MUSLIMYNI NA CELU SA YLIJOM IZETBEGOVICEM ZRTVOVALI SVOJ NYROD UZ DOGOVOR SA ZAPADOM DA SE SRBI OZNACE KAO GENOCIDAN NAROD
BRAVO TURCI