ИН4С

ИН4С портал

У Црној Гори изопштени, у Србији признати: Пензија и за борце против НАТО-а 1999. године

1 min read
После много деценија склопљен је политички консензус, па закон обухвата све учеснике ратова попут партизана и четника, али и припадника војске Краљевине Југославије од 6. до 17. априла 1941. године

Јунаци са Кошара

Нови Закон о правима бораца, који би требало да током ове године буде усвојен и да ступи на снагу 1. јануара 2020. године, донеће пензије и разне погодности за све борце који су у прошлом веку учествовали у ратовима – закључно са НАТО агресијом 1999. године, пише „Србин инфо“.

За разлику од Србије борци бивше Војске СРЈ из Црне Горе, који су се борили против НАТО-а прије двије деценије немају никаква примања, а њихово учешће у том рату им је отежавајућа околност приликом запошљавања и стицања социјалних права. У данашњој Војсци Црне Горе и нема официра који су се борили против НАТО-а, јер су одавно остали без посла. Чак се и крију жртве НАТО агресије, па се приликом обиљежавања дана када је почела НАТО агресија, капије касарни затворене за већину оних који би погинулима одали почаст. Хвала Богу, па је у Србији другачије.

„Србин инфо“ пише да је реч о радном нацрту Закона, а ако добије зелено светло од надлежних, уследиће његово усвајање у Скупштини.

Овај закон би требало да буде основни документ који ће обезбедити многе повољности за све ратнике (и појединим случајевима њихову родбину и потомке) – од Балканских ратова до НАТО агресије 1999. године, као и за оне који учествују у мировним акцијама под заставом УН. Овим законом ће бити обухваћено и око 36.000 борачких пензионера.

После много деценија склопљен је политички консензус, па закон обухвата све учеснике ратова попут партизана и четника, али и припадника војске Краљевине Југославије од 6. до 17. априла 1941. године. Признају се учесници Равногорског покрета од 17. априла 1941. године до 15. маја 1945. године. Највећа новина су учесници у оружаним сукобима СФРЈ од 17. августа 1990. године, као и 27. априла 1992. године. Ту су, коначно, и они који су бранили СРЈ током НАТО бомбардовања од 24. марта до 26. јуна 1999. године. Закон обухвата и оне који су рањени у униформи као кадети или током служења војног рока.

Сви ови борци, као и инвалиди рата, уколико већ не користе погодности захваљујући другим законима, имаће на право на месечна примања и додатке на пензију, као и личну инвалиднину, додатак за негу, ортопедска и медицинска помагала… Имаће право и на одлазак у бању, као и превоз и новац за трошкове. Поред повлашћене вожње аутобусом и железницом за себе и породицу, имаће и право на бесплатно путовање једном годишње. Такође, потомци ће до 27. године старости добијати дечији додатак и бесплатне уџбенике.

Право на борачку легитимацију, којом се доказују наведена права, имају борци и инвалиди, а често и њихови потомци, супружници, родитељи, очух и маћеха, па чак и баба и деда. Закон не укида ништа од досадашњих права, већ даје и нове бенефиције којих је више од двадесет. Поред накнаде за посебан пензијски стаж, решаваће им се и стамбено питање, добиће попуст на комуналне услуге, а могу да добију и новчану накнаду за набавку аутомобила, као и бесплатно паркирање. 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

8 thoughts on “У Црној Гори изопштени, у Србији признати: Пензија и за борце против НАТО-а 1999. године

  1. Srbija 2018-te: „Kao što Srbija nije izazvala i nije tražila početak građanskih ratova na prostoru bivše Jugoslavije, tako nije ni izazvala, ni tražila, niti skrivila NATO agresiju. Baš iz svih tih razloga, država Srbija nema nijedan razlog da se stidi svojih ratnika. Može samo da se ponosi njima, njihovom borbom, njihovoj ljubavi prema svojoj zemlji“, rekao je Vulin (ministar rada, zdravlja и socijalnog staranja).
    Crna Gora 2006: Ombudsman utvrdio diskriminaciju Udruženja boraca ratova od 1990. godine Crne Gore po pitanju nefinansiranja od strane Ministarstva finansija.
    Postoji Zakon o boračkoj i invalidskoj zaštiti po osnovu koga ostvaruju prava porodice palih boraca i ratni vojni invalidi. I to je sve.
    Dakle borci ratova 1991/1999, osim RVI, ne samo da nemaju nikakva primanja ili druge pogodnosti, već su predmet najbezočnije diskriminacije.
    Hvala IN4S na interesovanju, Udruženje prati rad na novom zakonu o boračko-invalidskoj zaštiti u Srbiji i pripremiće sličan nacrt zakona koji će usmjeriti prema Skupštini Crne Gore. Takođe se nadamo da ćemo ove godine osnovati savez udruženja boraca otadžbinskih ratova Srbije, Crne Gore i Republike Srpske.

  2. Pa to je samo predlog, na papiru, za neko buduce vrijeme, a do tada…
    Inace sta je drzava, onosno vlast cekala dvadeset godina? Koliko im je trebalo da se sjete elementarnog?
    Natovci su svi obezbijedjeni i zasticeni.
    Mrka kapa u zalosnu ruku.

  3. Liza, radi istine moram te informisati da je FNRJ i kasnije SFRJ isplacivala penzije porodicama poginulih boraca JVUO koji su poginuli u borbi protiv Njemaca. Imam konkretni primjer iz moje porodice: Stric moje majke, major Jugoslovenske vojske poginuo na Kopaoniku krajem decembra 1942 u borbi protiv Njemaca i njegova porodica je dobijala penziju poslije rata. Tako sam ja vrlo rano znao da sa istorijom, koju su nam servirali u skoli nije sve tako kristalno jasno. To sto vam i sada ispiraju mozak glupostima i manipulacijama ne znaci da taj organ treba da izbacite iz upotrebe. Ukljuci ga Liza i procitaj jos ponesto osim novina!

  4. Moralna i pravna kaljuga je po mnogo čemu naša država. Da bi nas kapo ostvario svoje licne. ciljeve ni borci protiv natoa ne smiju imati nikakva prava.Sto se legalisti :Grahovac. ,Blazic, Radonjic….i drugi ne oglase. Volio bih čuti Katnica nasuprot tome sto je toliko iskompromitiran. Država je slala ljude na ratišta.

  5. Ili ste na drogama ili li vam sa mozgovima nešto nije u redu? Živite u svijetu halucinacija koji je daleko od normalnog. U svakom slučaju vam je potrebno liječenje.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *