IN4S

IN4S portal

U Crnoj Gori izopšteni, u Srbiji priznati: Penzija i za borce protiv NATO-a 1999. godine

1 min read
Posle mnogo decenija sklopljen je politički konsenzus, pa zakon obuhvata sve učesnike ratova poput partizana i četnika, ali i pripadnika vojske Kraljevine Jugoslavije od 6. do 17. aprila 1941. godine

Junaci sa Košara

Novi Zakon o pravima boraca, koji bi trebalo da tokom ove godine bude usvojen i da stupi na snagu 1. januara 2020. godine, doneće penzije i razne pogodnosti za sve borce koji su u prošlom veku učestvovali u ratovima – zaključno sa NATO agresijom 1999. godine, piše „Srbin info“.

Za razliku od Srbije borci bivše Vojske SRJ iz Crne Gore, koji su se borili protiv NATO-a prije dvije decenije nemaju nikakva primanja, a njihovo učešće u tom ratu im je otežavajuća okolnost prilikom zapošljavanja i sticanja socijalnih prava. U današnjoj Vojsci Crne Gore i nema oficira koji su se borili protiv NATO-a, jer su odavno ostali bez posla. Čak se i kriju žrtve NATO agresije, pa se prilikom obilježavanja dana kada je počela NATO agresija, kapije kasarni zatvorene za većinu onih koji bi poginulima odali počast. Hvala Bogu, pa je u Srbiji drugačije.

„Srbin info“ piše da je reč o radnom nacrtu Zakona, a ako dobije zeleno svetlo od nadležnih, uslediće njegovo usvajanje u Skupštini.

Ovaj zakon bi trebalo da bude osnovni dokument koji će obezbediti mnoge povoljnosti za sve ratnike (i pojedinim slučajevima njihovu rodbinu i potomke) – od Balkanskih ratova do NATO agresije 1999. godine, kao i za one koji učestvuju u mirovnim akcijama pod zastavom UN. Ovim zakonom će biti obuhvaćeno i oko 36.000 boračkih penzionera.

Posle mnogo decenija sklopljen je politički konsenzus, pa zakon obuhvata sve učesnike ratova poput partizana i četnika, ali i pripadnika vojske Kraljevine Jugoslavije od 6. do 17. aprila 1941. godine. Priznaju se učesnici Ravnogorskog pokreta od 17. aprila 1941. godine do 15. maja 1945. godine. Najveća novina su učesnici u oružanim sukobima SFRJ od 17. avgusta 1990. godine, kao i 27. aprila 1992. godine. Tu su, konačno, i oni koji su branili SRJ tokom NATO bombardovanja od 24. marta do 26. juna 1999. godine. Zakon obuhvata i one koji su ranjeni u uniformi kao kadeti ili tokom služenja vojnog roka.

Svi ovi borci, kao i invalidi rata, ukoliko već ne koriste pogodnosti zahvaljujući drugim zakonima, imaće na pravo na mesečna primanja i dodatke na penziju, kao i ličnu invalidninu, dodatak za negu, ortopedska i medicinska pomagala… Imaće pravo i na odlazak u banju, kao i prevoz i novac za troškove. Pored povlašćene vožnje autobusom i železnicom za sebe i porodicu, imaće i pravo na besplatno putovanje jednom godišnje. Takođe, potomci će do 27. godine starosti dobijati dečiji dodatak i besplatne udžbenike.

Pravo na boračku legitimaciju, kojom se dokazuju navedena prava, imaju borci i invalidi, a često i njihovi potomci, supružnici, roditelji, očuh i maćeha, pa čak i baba i deda. Zakon ne ukida ništa od dosadašnjih prava, već daje i nove beneficije kojih je više od dvadeset. Pored naknade za poseban penzijski staž, rešavaće im se i stambeno pitanje, dobiće popust na komunalne usluge, a mogu da dobiju i novčanu naknadu za nabavku automobila, kao i besplatno parkiranje. 

Podjelite tekst putem:

8 thoughts on “U Crnoj Gori izopšteni, u Srbiji priznati: Penzija i za borce protiv NATO-a 1999. godine

  1. Srbija 2018-te: „Kao što Srbija nije izazvala i nije tražila početak građanskih ratova na prostoru bivše Jugoslavije, tako nije ni izazvala, ni tražila, niti skrivila NATO agresiju. Baš iz svih tih razloga, država Srbija nema nijedan razlog da se stidi svojih ratnika. Može samo da se ponosi njima, njihovom borbom, njihovoj ljubavi prema svojoj zemlji“, rekao je Vulin (ministar rada, zdravlja i socijalnog staranja).
    Crna Gora 2006: Ombudsman utvrdio diskriminaciju Udruženja boraca ratova od 1990. godine Crne Gore po pitanju nefinansiranja od strane Ministarstva finansija.
    Postoji Zakon o boračkoj i invalidskoj zaštiti po osnovu koga ostvaruju prava porodice palih boraca i ratni vojni invalidi. I to je sve.
    Dakle borci ratova 1991/1999, osim RVI, ne samo da nemaju nikakva primanja ili druge pogodnosti, već su predmet najbezočnije diskriminacije.
    Hvala IN4S na interesovanju, Udruženje prati rad na novom zakonu o boračko-invalidskoj zaštiti u Srbiji i pripremiće sličan nacrt zakona koji će usmjeriti prema Skupštini Crne Gore. Takođe se nadamo da ćemo ove godine osnovati savez udruženja boraca otadžbinskih ratova Srbije, Crne Gore i Republike Srpske.

  2. Pa to je samo predlog, na papiru, za neko buduce vrijeme, a do tada…
    Inace sta je drzava, onosno vlast cekala dvadeset godina? Koliko im je trebalo da se sjete elementarnog?
    Natovci su svi obezbijedjeni i zasticeni.
    Mrka kapa u zalosnu ruku.

  3. Liza, radi istine moram te informisati da je FNRJ i kasnije SFRJ isplacivala penzije porodicama poginulih boraca JVUO koji su poginuli u borbi protiv Njemaca. Imam konkretni primjer iz moje porodice: Stric moje majke, major Jugoslovenske vojske poginuo na Kopaoniku krajem decembra 1942 u borbi protiv Njemaca i njegova porodica je dobijala penziju poslije rata. Tako sam ja vrlo rano znao da sa istorijom, koju su nam servirali u skoli nije sve tako kristalno jasno. To sto vam i sada ispiraju mozak glupostima i manipulacijama ne znaci da taj organ treba da izbacite iz upotrebe. Ukljuci ga Liza i procitaj jos ponesto osim novina!

  4. Moralna i pravna kaljuga je po mnogo čemu naša država. Da bi nas kapo ostvario svoje licne. ciljeve ni borci protiv natoa ne smiju imati nikakva prava.Sto se legalisti :Grahovac. ,Blazic, Radonjic….i drugi ne oglase. Volio bih čuti Katnica nasuprot tome sto je toliko iskompromitiran. Država je slala ljude na ratišta.

  5. Ili ste na drogama ili li vam sa mozgovima nešto nije u redu? Živite u svijetu halucinacija koji je daleko od normalnog. U svakom slučaju vam je potrebno liječenje.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net