U Makedoniji nije prisluškivao Gruevski nego BND na zahtev NSA
Masovne demonstracije u Makedoniji odvijaju se po klasičnom scenariju obojenih revolucija, zato su ih već okrstili „makedonskiim majdanom“.
Opozicija, koju podržavaju zapadne zemlje, sručuje na glavu aktuelne Vlade klasične optužbe zbog nedostatka demokratije, korupcije…
U centru prestonice napravljen je kamp, a pravo demonstranata da blokiraju centralne ulice podržao je ambasador SAD u Makedoniji Džes Bejli. U protestnim akcijama učestvuju i poslanici Evropskog parlamenta, demonstrantima daju podršku i zapadni mediji, koji optužuju državni vrh za korišćenje diktatorskih metoda vladanja.
Štab protestnih aktivnosti je, kao i u Gruziji 2003. godine, u Fondu Soroša, a ne u Stejt departmentu i CIA, kao što je bio u Ukrajini.
U ovom konfliktu Zapad ostvaruje geopolitičke ciljeve.
Prvi od njih je da se osujeti izgradnja Turskog toka, kojim bi trebalo da se transportuje gas u Južnu i Centralnu Evropu, a koji bi prema planovima trebalo da prolazi kroz Tursku, Grčku, Makedoniju i Srbiju.
SAD su zainteresovane da propadne projekat Turski tok, kako bi gas išao u Evropu iz Katara. Sjedinjene Države bi na taj način držale ruku na ventilu i mogle to da koriste za svoje političke ciljeve.
Drugi globalni projekat koji je na udaru je – „Novi put svile“, čiji je inicijator Kina.
Završna faza „Novog puta svile“ trebalo bi da bude deonica železničke pruge koja bi prolazila od luke Pirej u Grčkoj kroz Makedoniju, Srbiju i Mađarsku.
Treći cilj je zastrašivanje levičarske Vlade Grčke i desničarske Vlade Mađarske, kako ove ne bi koristile pravo veta u pitanju produženja sankcija protiv Rusije. U protivnom im prete obojene revolucije.
I četvrto: Zapad se trudi da demonstrativno kazni zemlju koja ne učestvuje u sankcijama protiv Rusije.
U Makedoniji Albanci čine četvrtinu stanovništva. Specifičnost ove zemlje i jeste snažan albanski faktor. Mnogi albanski lideri se zalažu za Veliku Albaniju, u koju bi po njihovoj zamisli trebalo da uđu Albanija, Kosovo, delovi Srbije, Makedonije i Grčke.
Stoga deluje realno opasnost od početka novog evropskog rata između Slovena i Albanaca na teritoriji nekoliko zemalja. Poznato je da su albanski naoružani odredi tesno povezani sa Al Kaidom, Islamskom državom i narko mafijom.
U 2001. godini izbili su sukobi između makedonske armije i albanskih oružanih formacija, koji su završeni Ohridskim sporazumom potpisanim pod pritiskom međunarodne zajednice. Prema tom sporazumu, Albanci su dobili najširu autonomiju, o kojoj ruskijezični regioni Ukrajine ne mogu ni da maštaju.
Albanci danas nisu spremni ni na kakve ustupke i, po svemu sudeći, političke nesuglasice ne nameravaju da rešavaju mirnim putem. Napad albanskih terorista na makedonsku policiju to potvrđuje.
Tako se, pored osujećivanja ruskog i kineskog projekta, nad Evropom nadvila realna opasnost od međukonfesionalnog konflikta.
Rat između albanskih muslimana i slovenskih pravoslavaca može biti slična ratu šiita i sunita na Bliskom istoku, koji je zahvatio nekoliko zemalja u regionu.
Krizu su dobrim delom izazvale optužbe lidera opozicije Zorana Zaeva na račun premijera Nikole Grujevskog da su prisluškivani makedonski građani. Mnogi smatraju da u maloj Makedoniji specijalne službe nemaju na raspolaganju resurse za istovremeno prisluškivanje 20 hiljada ljudi.
Izvor informacija o prisluškivanju je bivši šef obaveštajne službe Zoran Veruševski, koji je radio u tesnom kontaktu sa tajnim službama NATO. Zato pristalice Vlade smatraju da makedonske građane nije prisluškivala domaća obaveštajna služba, već tajne službe NATO, koje su prosledile te podatke makedonskoj opoziciji. Konkretno – nemačka obaveštajna služba BND po nalogu američke NSA.
U makedonskoj priči je generalno primetan nemački trag.
Mediji u Nemačkoj optužuju makedonsku Vladu za tajni dogovor sa teroristima: ovi su navodno po nalogu Vlade napali policijsku stanicu.
Setimo se da je raspad Jugoslavije počeo nakon što je Sloveniju i Hrvatsku iznenada prva priznala Nemačka.
Nemačka je mnogo decenija pokušavala da se probije na Balkan, i u vreme kajzera, i u vreme Trećeg rajha. Moguće je da smo svedoci još jednog proboja Nemačke na Balkan.
Kao odgovor na pokušaj obojenog državnog prevrata, pristalice aktuelne vlasti održale su najmasovniji miting u istoriji Makedonije. Na mitingu su se, uzgred, čule parole podrške Rusiji i pravoslavlju.
Pozicije Vlade učvršćuje i činjenica da je vladajuća partija nedavno pobedila na vanrednim parlamentarnim izborima.