ИН4С

ИН4С портал

У походе солунским Светињама – од цркве Светог Димитрија до Зејтинлика

1 min read

Други највећи град у Грчкој, један од најстаријих градова Европе, град-музеј који чува разна археолошка блага, град цркава и манастира, место где почива више од 22.000 хероја из Првог светског рата… То је Солун. У њему је почетком 1. века, у једној јеврејској синагоги своје проповеди држао Свети Апостол Павле, учећи народ хришћанству. Он је био један од најважнијих трговачких центара у читавом Византијском царству. У Солуну су рођени Ћирило и Методије, који су баш из њега кренули у свој поход описмењавања народа и ширења хришћанства у словенским земљама.

Солун је некада имао више од 350 цркава, а и данас их је пуно, највише на подручју старог (горњег) града. Неке од њих потичу још из периода раног хришћанства, а неке чувају најлепша дела византијске уметности. Ако некада одете у овај прелепи град, немојте пропустити прилику да посетите бар неколико његових цркви.

Црква Светог Димитрија

Најзначајнији верски објекат у Солуну је Црква Светог Димитрија чудотворца, смештена у самом центру Солуна. Црква је посвећена Димитрију Солунском, заштитнику града. Великомученик Димитрије ширио је хришћанство у овим крајевима, због чега је 306. године погубљен по налогу цара Максимилијана. Прва капела подигнута на месту данашње цркве потиче из 4. века. Према предању, на том месту се налазило римско купатило у коме су Римљани убили Светог Димитрија. Већ 413. године мала капела је претворена у велелепну базилику, која је изгорела у пожару почетком 7. века, након чега је изграђена петоброда базилика истог изгледа као данашња црква. У унутрашњости цркве налази се саркофаг са моштима Светог Димитрија. Музејски експонати чувају се у крипти испод последњег црквеног брода. Највећу вредност цркве представља њена архитектура коју карактеришу импозантне колонаде стубова, мермерне декорације, велики број прозора, симетричност цркве, као и сама њена величина. Од 1988. године црква Светог Димитрија стављена је на списак УНЕСКО-ве културне баштине.

Солунска Аја Софија

Солунска црква Свете Мудрости (Аја Софија) налази се у центру Солуна. На месту данашње цркве постојала је ранохришћанска базилика из 5. века. Данашња црква потиче из 8. века, а грађена је по узору на цариградску Аја Софију. У њој се налазило седиште солунске митрополије, а од 1523. до 1912. године функционсала је као џамија. Након Балканских ратова враћена је хришћанима. Црква је 1988. године постала део УНЕСЦО-ве културне баштине.

Манастир Латом

Манастир Латом припада историјском, горњем граду Солуна. Потиче из 5. века, али је од његовог аутентичног изгледа мало сачувано. Задужбинар цркве била је анонимна богаташица под чијим покровитељством је изграђен на остацима старе римске грађевине храм посвећен библијском пророку Захарији. Током иконоборачког периода мозаици олтарских ниша били су прекривени телећим кожама и малтером и тако су спасени од уништења. Од 16. века манастир је преображен у џамију. Свој данашњи назив, манастирска црква Светог Давида носи од 1921. године када је поново предата у руке хришћанима. Мозаици и фреске ове цркве врхунски су примерци рановизантијске уметности. Најстарији сачувани мозаик са приказом Богојављења настао је у 5. веку.

Црква Светог Николе Орфаноса

У горњем граду смештена је и црква Светог Николе Орфаноса, здање сазидано у првој половини 14. века као католички манастир. Од те прве цркве данас се могу видети само два стуба на улазном пропилеју. Не зна се тачно ко је задужбинар цркве, али је пуно оних који тврде да би то могао бити српски краљ Милутин. Фреске унутар храма успеле су да преживе векове и потичу из времена његовог оснивања (1310-1320.). Представљају најсветлије примерке византијског сликарства из доба Палеолога и имају велику уметничку вредност.

Манастир Влатадон

Манастир Влатадон још један је верски објекат горњег града. Основан је у другој половини 14. века. У турском периоду на кратко је био претворен у џамију, али је веома брзо поново постао хришћански храм и чак добио одређене привилегије и заштиту од султана лично. Од целокупног оригиналног манастирског комплекса до данас је сачувана само црква Влатадона. У 19. и 20. веку комплекс је дибио свој данашњи облик. Манастирска ризница садржи вредну колекцију икона међу којима су најстарије из 12. века, колекцију рукописа, разних докумената и царских хрисовуља, патријаршијских списа и турских фермана. Црква је посвећена Христу Сведржитељу.

Зејтинлик

Када се већ обретнете у Солуну, обавезно нађите времена и за посету Зејтинлику, војничком гробљу у Солуну на коме је сахрањено око 22.000 војника погинулих на Солунском фронту. Гробље има свој маузолеј са костурницом, криптом и капелом. Ту у миру почива 7.441 српски војник.
Солун се налази уз обалу Егеја, у Солунском заливу на северу Грчке. Саобраћајно је одлично повезан са многим градовима и туристичким одредиштима, па лако можете доћи до њега.

(Аутор: Драган Антић)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *