Урсула фон дер Лајен поново на челу Европске комисије
1 min readЕвропски парламент изабрао је данас Урсулу фон дер Лајен за нови мандат на челу Европске комисије.
Актуелна шефица Европске комисије Урсула фон дер Лајен биће наредних пет година на челу ЕК.
За Фон дер Лајен, немачку политичарку из групације Европске народне партије, гласао је 401 посланик ЕП, чиме је обезбедила апсолутну већину гласова у ЕП.
Против избора Фон дер Лајен било је 284 посланика, док је 15 било уздржано.
Гласање у ЕП је било тајно, а Фон дер Лајен је морала да добије подршку најмање 361 од 720 посланика ЕП.
Ово је други петогодишњи мандат на челу Европске комисије немачке политичарке.
Фон дер Лајен је данас уочи гласања у Европском парламенту о њеном поновном избору на ту функцију, поручила да ће Европа бити уз Украјину „колико год то буде потребно“ и критиковала посету мађарског премијера Виктора Орбана Москви.
„Пре две недеље, један премијер из Европске уније отишао је у Москву“, рекла је Фон дер Лајенова, и додала да „ова такозвана мировна мисија није била ништа друго него мисија смиривања.“
Након избора, Фон дер Лајен ће моћи да, заједно са земљама чланицама ЕУ, предложи кандидате за комесаре у новом сазиву Европске комисије.
Свака земља чланица ЕУ добија по један портфељ, а на јесен би у ЕП требало да почне процес саслушања 27 комесара ЕУ.
Један од 27 комесара врши функцију потпредседника Комисије и високог представника за спољну политику и безбедност, а након што је Европски савет именовао на ту функцију бившу естонску премијерку Кају Калас, Фон дер Лајен сада мора потврди њено именовање.
Фон дер Лајен, иначе чланица Хришћанско-демократске уније Немачке, први пут је изабрана на чело Европске комисије 2019. године, када је постала прва жена на тој функцији.
Говорећи о значају већег инвестирања у безбедност и одбрану ЕУ, Фон дер Лајенова је навела да је „Русија и даље у офанзиви у источној Украјини“, тврдећи да се Русија одлучила на „рат исцрпљивања, како би следећа зима била још оштрија од претходне.“
Функција председника Европске комисије, поред одлучивања о организацији тог извршног тела ЕУ и расподеле порфеља међу комесарима, подразумева представљање Комисије на састанцима Европског савета, самитима Г7 и Г20, као и самитима са земљама које нису чланице ЕУ и током великих дебата у ЕП и Савету.
Председник Комисије представља ЕУ у иностранству, заједно са председником Европског савета и високим представником ЕУ за спољне послове и безбедносну политику.
Такође, председник Комисије сваке године се обраћа пред ЕП како би га известио о стању Уније.
Европска комисија је једина институција ЕУ која има овлашћење да иницира правне акте ЕУ.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Umjesto u zatvoru je ova vještica je na celu Evropske Komisije !.
Nema korumpiranije osobe u tom Briselskoj jami raznih fašista i autokrata koji se svake 5te godine sami medjusobno biraju !.
Pomeranje guz.ca iz jedne u drugu fotelju !.
Šta reci, cista prozapadna demokratija 😁😁😁 !!!.
Bravo. Neki da ju je sud u Luxemburgu osudio za korupciju (vakcina za covid). I takvoj Evropi mi težimo. BRIKS je nada za spas ćovjećanstva od degenerisanog zapada.