ИН4С

ИН4С портал

Венецијанци битно кориговали нацрт Закона: Нема аутоматског уписа власништва без судског поступка

1 min read
Већински дио црногорске и регионалне јавности овај контроверзни Предлог закона препознаје као покушај власти да, одузимањем имовине СПЦ и коначним обрачуном са Србима из Црне Горе, додатно зацементира своју тродецеднијску диктатуру.
IN4S

Венецијанска комисија

Министар за људска и мањинска права, Мехмед Зенка, похвалио се да је Венецијанска комисија дала позитивно мишљење на Предлог закона о слободи вјероисповијести.

Већи дио црногорске и регионалне јавности овај контроверзни Предлог закона препознаје као покушај власти да, одузимањем имовине СПЦ и коначним обрачуном са Србима из Црне Горе, додатно зацементира своју тродецеднијску диктатуру и, закономјерно, увећа банковни салдо.

Спин-мајстори из режимских медија пожурили су да истакну како су Венецијанци поздравили “истинске напоре црногорских власти” да новим законом буде замијењен застарјели Закон о правном положају вјерских заједница из 1977. године“.

Права истина је да су добили мишљење које на 23 странице садржи на десетине негативних коментара, критика и обавезујућих упутстава, што је и те како уздрмало промотере скаредног закона!

Једно од упутстава је и да „нацртом закона треба јасно указати да евентуална промјена власништва над вјерском имовином неће аутоматски утицати на већ постојеће право на коришћење те имовине“.

Међутим, суштинска порука Венецијанаца садржана у одредби 63, а коју слуге режима покушавају да прећуте, јесте да неће бити аутоматског уписивања власништва прије судског поступка.

Веома битна одредба 63

„Нацрт Анекса 63 треба јасно да укаже на право дотичне вјерске заједнице да буде обавијештена и да учествује у управном поступку пред државним органом надлежним за послове катастра, чим јавни ауторитет поднесе захтјев за промјену власништва над црквеном имовином, а у корист државе“.

И протојереј-ставрофор Велибор Џомић, координатора Правног савјета Митрополије црногорско приморске, сматра да је у одредби 63 садржана главна порука Венецијанске комисије:

„Показало се тачним оно што смо ми говорили: Без судске и административне процедуре, управно – правне процедуре, која је прописана законом нема прекњижавања црквене и друге вјерске имовине“.

Из мишљења Комисије

И у завршним редовима дају препоруку да „би требало измијенити члан, тако да сугерише како ће јавна администрација, одговорна за катастарске послове, усвојити захтјев државе за упис права својине (а не права које се односи на параграф 1 члана 63)“.

Истине ради, Венецијанска комисија јесте похвалила нека општа мјеста о слободи вјероисповијести, ријечи и мишљења, што се само по себи подразумијева, а што режим покушава да представи као некакву велику побједу.

Међутим, оно што је најважније, Венецијанци су децидно поручили да не смије бити насилног одузимања и прекњижавања црквене имовине, што је за црногорске власти равно поразу.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

16 thoughts on “Венецијанци битно кориговали нацрт Закона: Нема аутоматског уписа власништва без судског поступка

  1. Njje na SPC da dokazuje vlasnistvo, ona je tu od 1219, vec na crnogorskim fasistima i katunskom dugovratom bravu. Kad katunski dugovrati brav pokaze papir u kojem pise da je crkva njegova, onda ce imati pravo i da se useli u nju, ali to ne moze biti papir koji ce on i njegovi fasisti sami da napisu i udare mu pecat.

  2. Тужни народе, тужна цркво… Навуко вас удбаш Џомић да се уздате у веценијанску комисију. Докле ћете више, слијепци, окречени гробови, стајати на вратима Божијим и не пуштати своју паству к Њему?
    Фарисеји, лицемјери…

  3. Vlada CG je htjela bez sudskog resenja da mijenja vlasnistvo. VK kaze da to nije moguce, sto znaju i svi pravnici. Bice ovo do sada najveci poraz dukljana.

  4. Пих, малера. А Мираш се већ ,,уселио,, у Цетињски манастир, Ацо ,,почео да приходује од Острога,,…

  5. СПЦ и Митрополија за сада не би требале да се оглашавају и улазе у политичке расправе са режимом. Оно што треба, то је да се ангажује међународни тим врхунских правника за ову област. Укључити све структуре Унеска и јачати утицај преко црквене дипломатије. У миру и тишини припремити списак за анатему милогораца који учествују у овој работи. Можда превести мањег обима књигу на више језика, са цитатима црногорских владика и владара. До даљњег, на окуп вернике, помажимо се међусобно. Наша љубав јача је од њихове антисрпске малициозности, коју хране криминалом широког спектра.

    1. Ово треба народ да ријеши,. Не треба да се пита ни влада-јада, ни Венецијанска комисија, ни било ко други. Па ваљда је Црква ствар овог народа. А народ је показао да зна које је вјере и којој Цркви припада.

  6. РТЦГ је јавила да је Мехмет Женка направио добар посао и да би Стево већ могао да почне да тренира да наплаћује таксу Православцима..

  7. Opet pogrešno interpretirate. Zakonom je predvidjen upravni postupak, a ne neko nasilje. Postupak znači nije sudski nego upravni i vodi ga uprava za nekretnine. Naravno da se pozivaju sve stranke o čijim se interesima odlučuje. Sudska kontrola odluka uprave (upravni spor) je nešto drugo i nije bitno za ovur priču. Da je neko htio nasilno da vam otima ne bi donosio zakon.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *