ИН4С

ИН4С портал

(ВИДЕО) Проф. др Ирена Шпадијер: Доментијанова житија Св. Саве и Св. Симеона представљају најстарије писане споменике наше културе

1 min read
У Народном музеју у Прагу чува се око 80 српских дјела из збирке Павела Јозефа Шафарика. После више од 40 година ова драгоцјена свједочанства српске баштине поново су доступна српским истраживачима.

др Ирена Шпадијер

У Народном музеју у Прагу чува се око 80 српских дјела из збирке Павела Јозефа Шафарика. После више од 40 година ова драгоцјена свједочанства српске баштине поново су доступна српским истраживачима.

О вриједности збирке, као и свједочанствима која се налазе у њој, о писаном српском наслеђу, за РТС је говорила проф. др Ирена Шпадијер са Филолошког факултета у Београду.

„Међу драгоцјеностима Шафарикове збирке, налазе се и два бисера наше старе књижевности. И не само наше старе књижевности већ српске културе уопште“, истакла је Шпадијер.

Први је рукопис са почетка 17. вијека, из 1619 године, Студенички типик, који садржи прво нама познато књижевно дјело, то је Савино житије Светог Симеона. Да се не налази у овој колекцији, да није сачувано у Шафариковој збирци, ми не бисмо ништа поуздано знали о оним правим почецима нашег књижевног стварања и оним најстаријим почецима наше традиције, објаснила је професорка.

По њеним ријечима, на овај начин, имамо сачуван, најстарији писани споменик, наше културе и традиције.

За нашу културу је драгоцјен, не само као писани споменик, и то ванредан споменик са умјетничким вриједностима, већ као једно драматично, лично, лирско свједочанство Светога Саве о последњим годинама живота његовог оца о монашким годинама Светог Симеона, о подизању Манастира Хиландар на Светој Гори, о његовој смрти и о преносу моштију Симеона у Србију.

Други бисер Шафрикове колекције јесте један рукопис са дјелима јеромонаха Доментијана. Доментијан је наш највећи писац средина 13. вијека и међу великим писцима европског 13. вијека уопште.

По њеним ријечима, од њега су сачувана два житија, житије Светог Симеона и житије Светога Саве, и док житије Светог Симеона има релативно богату рукописну традицију, сачувану у 11 примјерака,  дотле је житије Светога Саве, врло велика ријеткост. Постоје заправо само три преписа сачувана у свијету, један се налази у Русији у Санкт Петербургу, други се налази у Бечу и трећи овај у Шафриковој збирци у Прагу. Доментијан је своја дјела писао средином 13. вијека,

Ова дјела настала су на Светој Гори, не у самом манастиру Хиландару него на посебним мјестима. По сопственом свједочанству у Поговорима, које је писао, Доментијан је житије Светога Саве писао у Кареију, карејској ћелији Саве освећенога, коју је иначе подигао наш Свети Сава, а житије Светог Симеона, писао је у пиргу Преображења Спасова, повише Хиландара.

Ова дјела писана су по жељи српског краља Уроша I.

 

 

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

7 thoughts on “(ВИДЕО) Проф. др Ирена Шпадијер: Доментијанова житија Св. Саве и Св. Симеона представљају најстарије писане споменике наше културе

    1. Kako se usudjujes da okupatorom zoves rodjenu sestru Ivana Brajovica. Pazi sta pises da te ne odmaknu sa korita i vrate te u Gusinje.

      30
    2. Ти које називаш окупатором ЦГ које тада и нема, су Балшићима и Црнојевиима драги преци и свеци:

      По сведочењу самих Балшића они своје порекло доводе у везу са Немањићима. Балша II Балшић, из Скадра, у повељи Дубровчанима од 27.1.1385. између осталога пише:… молитвама и мољењима +++светих мојих прародитеља Симеона Немање+++, првога мироточца српскога +++и светитеља Саве…+++

      Миклошич, Франц (1858). Monumenta Serbica Spectantia Historiam Serbiae, Bosniae, Ragusii, pp. 203. Беч. https://archive.org/stream/monumentaserbic00miklgoog#page/n222/mode/2up исто и у:

      Шекуларац, Божидар (1987). Дукљанско-зетске повеље, pp. 173.

      https://www.scribd.com/doc/305907206/Bo%C5%BEidar-%C5%A0ekularac-Dukljansko-Zetske-povelje

      +++

      А Црнојевићи у коледару из 1494. славе Немању као СИМЕОНА СРБСКОГ НОВОГ МИРОТОЧЦА – +++КАО ЦРВЕНО СЛОВО+++ У ФЕБ.

      http://montenegrina.net/nauka/istorija/crna-gora-do-xix-v/crnojevici/crkveni-kalendar-durda-crnojevica-za-1494-godinu/

      А славе нешто мање али са првим почетним словом и св Саву, а од Срба светаца још и св Арсенија, Савиног насљедника и ДЕЧАНСКОГ КРАЉА…

      Толико о томе да су они „окупатори“ па још ЦГ за коју ни Иван Црнојевић није чуо када је дошао на Цетиње, као Зећанин.

      А да о поштовању Немањића од стране Петровића и не говорим. Црнојевићи и узимају Душановог двоглавог орла којег и ЦГ касније преузима…па га Мило боји у жуто,иако је бијели ДУШАНОВ…КАКО ГЛАС ЦГ ЧЕСТО НАВОДИ А И УСТАВ ЦГ НЕКАДАШЊИ..

      Немањићи су од Грка и њиховох слугу и вазала у Зети, ослободили своју дједовину, али усташе то данас прикатују као окупацију ЦГ да би сатанизовали оне које сви владати на тим просторима и све три династије ВЕОМА ЦИЈЕНЕ И ПОПТУЈУ. Ко је онда у нескладу са историјом, ко је уљез и окупатор јасно је, антисрбско МОНТЕНЕГРИНСТВО у режији Ватикана и Загреба, Брисела, Лондона и Вашингтона,а до јуче и Беча.

  1. Ne nikako ne proucavajte i ne pokazujete!.
    Citanjem istine bi montenegrinci dobili srcani udar.
    Inteligentne montenegrine, mozda i mozdani udar.
    A znamo da istina boli!.
    U vreme virusa imamo tolike bolesne, a sad jos i zatucane montenegrine da lecimo, to nijednog zdravstvo ne bi izdrzalo!.

    19
    1. Монтенигери још не знају да читају!
      Они живе у пећинама које се зову Монтепркно!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net