Владика Јован Ћулибрк: Црна Гора је „преварила“ подјеле, СПЦ је устала и ујединила све
1 min readЕпископ пакрачко славонски Јован Ћулибрк казао је да је Црна Гора ”преварила” у једном моменту све подјеле, те да је Српска православна црква је била она која је устала и ујединила све.
“Српска православна црква је ентитет и суштинско биће нашег народа и свака политика мора рачунати на то да је ту Црква која је непромјењиви коректив свачије политике. СПЦ не води рачуна о странкама, али асполутно сваког тренутка води рачуна о суштинским питањима која се односе на наш народ”, казао је владика Јован Ћулибрк у интервјуу за Нова.рс, додајући да је најбољи примјер за то Црна Гора.
То је, како је казао, најбољи пример.
“Онда кад је заиста затребало, Српска православна црква је била она која је устала и ујединила све, прије свега. Црква је та која је ујединила вјерујуће и невјерујуће, Црногорце и Србе, бијеле и зелене… Црна Гора је “преварила” у једном моменту све подјеле које су остале ту још из Првог свјетског рата, а нарочито из другог и одједном су сви ти људи били заједно”, навео је он.
Према његовим ријечима није било идеолошких, етничких, духовних или вјерских подјела и сви су се заједно, на овај или онај начин, нашли у литијама које су покренуте због једне горке неправде и зато што је народу једноставно било доста политике подјела.
“Ту се показало шта Црква може, која је и самој себи потврдила како изгледа кад се она бави суштинским, а не ефермерним и пролазним стварима”, сматра владика Јован Ћулибрк.
Говорећи о легату који је Амфилохије оставио СПЦ-у, Владика је казао да је покојни митрополит рекао једна од најзначајнијих личности Православне цркве 20. и 21. вијека.
– То ћемо тек да видимо. Друго, он легат није оставио само Српској православној цркви, већ читавом човјечанству. Он је једна од најзначајнијих личности Православне цркве 20. и 21. вијека, што се на крају показало кроз литије и догађаје у Црној Гори. Нјегово огромно богословско насљеђе ће се тек откривати, његово пастирско насљеђе, али, прије свега, он као личност”, сматра он.
Према његовим ријечима наравно да треба гледати Амфилохија као пастира, али његова кључна улога је можда била у годинама кад још није постао епископ, у периоду кад се унутар СПЦ спремао и дешавао духовни препород.
“То су касне седамдесете и почетак осамдесетих, кад Црква улази у јавност са потпуно новим људима и озбиљним интелектуалцима, какви су владика Атанасије, Амфилохије и Иринеј, наравно уз њих. Ево вам примјера – кад сам питао Срђана Шапера како би изгледало да омот албума Идола “Одбрана и посљедњи дани” изгледа као омот “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”, гдје се налазе сви људи који су утицали на Битлсе, он ми је рекао да би ту било много занимљвих људи, али да би свакако на њему били тадашњи јеромонаси Амфилохије, Атанасије и Иринеј”, истакао је Ћулибрк.
На питање да ли мисли да је Амфилохијево учешће у политичком животу било кључно за рушење режима Мила Ђукановића, Ћулибрк је рекао да је Црква повела све и побиједила.
“То је макар бјелодано. митрополит Амфилохије је свакако био на челу тога, али једнако, ако не и више, је у свему учествовао владика Јоаникије”, казао је Ћулибрк.
На констатацију новинара Нова.рс да су вријеме иза нас обиљежили напади на поједине епископе, а међу којима су најчешће били на удару владика Григорије и Јоаникије, Ћулибрк је казао да су они нападани “на правди Бога”.
“С друге стране, то су били напади на правди Бога. На крају се показало да смо сви поздравили избор митрополита Порфирија за патријарха и то без резерве. Тако да, све што се писало показало се као неосновано”, рекао је између осталог Ћулибрк
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Veliki čovjek. Sjećam se kako smo kao studenti slušali „Djecu Apokalipse“ na „Svetigori“. Joy Division, Portishead, Depeche Mode, Mizar, Anastasia… Nažalost, nikada ga nisam upoznao. Biće dana.