„Вуку – српски народ“: На данашњи дан 1937. у Београду постављен споменик Вуку Караџићу
1 min readНа данашњи дан, 7. новембра 1937. године у Београду је, на иницијативу Српске књижевне задруге, постављен споменик Вуку Караџићу.
Споменик изливен у бронзи, на коме пише ”Вуку – српски народ”, израдио је вајар Ђорђе Јовановић. На свечан начин је у Београду откривен споменик који је Вуку подигао српски народ. Поред изасланика Њ. В. Краља и министра просвјете, свечаности је присуствовао народ и школска омладина. Прослава је почела архијерејском службом у цркви Александра Невског. Послије службе, епископ др. Викентије Проданов, са већим бројем свештеника, одслужио је свечани помен.
Пространу цркву испунио је велики број научника и јавних радника. Били су ту предсједник Српске академије наука др. Александар Белић, предсједник Српске књижевне задруге Павле Поповић, многи професори универзитета међу којима др. Ћоровић, др. Ђаја затим Јоца Јовановић, министар у пензији, генерал Милутин Недић, начелник главног генералштаба, Александар Станковић, командант Краљеве гарде, вајар Ђока Јовановић и многи други. Црква је била дупке пуна. Поред истакнутих научника и јавних радника, помену је присуствовао велики број Београђана свих друштвених редова. Некада је овај дио града сматран за периферију и био искључен из свих битнијих дешавања.
Данас је Вуков споменик је постао једно од омиљених мјеста за живот у Београду. Гдје год кренули, сви путеви воде до Вуковог споменика. Развијена мрежа превоза или пак дрворедима омеђене улице, све ће вас одвести баш тамо. Ово је и својеврсни студентски и академски центар. Ту се налази пет факултета. А на самом крају парка, попут још једног споменика који га краси, уздиже се први студентски дом у Србији, „Краљ Александар I“, односно популарна „Лола“.
Изградио га је још 1926. године краљ Александар Карађорђевић, да би помогао у развоју будуће памети државе. Ова зграда дочекала је и испратила многе генерације вриједних студената, од којих је свако оставио свој печат, који се осјећа у духу, не само дома, већ цијелог насеља. Како то обично бива, тамо гдје обитава интелектуална елита, ту се стварају позоришта и културни центри. Насеље Вуков споменик може се похвалити Установом културе „Вук Стефановић Караџић“, који већ годинама засмијава, преиспитује, васпитава и активира своју публику.
На даскама овог позоришта играли су и играју неки од најпопуларнијих глумица и глумаца. Ово није само споменик Вуку него и споменик Београду и многим младостима који су направили Београд и Србију.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: