IN4S

IN4S portal

„Vuku – srpski narod“: Na današnji dan 1937. u Beogradu postavljen spomenik Vuku Karadžiću

1 min read

Spomenik Vuku Karadžiću u Beogradu

Na današnji dan, 7. novembra 1937. godine u Beogradu je, na inicijativu Srpske književne zadruge, postavljen spomenik Vuku Karadžiću.

Spomenik izliven u bronzi, na kome piše ”Vuku – srpski narod”, izradio je vajar Đorđe Jovanović. Na svečan način je u Beogradu otkriven spomenik koji je Vuku podigao srpski narod. Pored izaslanika NJ. V. Kralja i ministra prosvjete, svečanosti je prisustvovao narod i školska omladina. Proslava je počela arhijerejskom službom u crkvi Aleksandra Nevskog. Poslije službe, episkop dr. Vikentije Prodanov, sa većim brojem sveštenika, odslužio je svečani pomen.

Prostranu crkvu ispunio je veliki broj naučnika i javnih radnika. Bili su tu predsjednik Srpske akademije nauka dr. Aleksandar Belić, predsjednik Srpske književne zadruge Pavle Popović, mnogi profesori univerziteta među kojima dr. Ćorović, dr. Đaja zatim Joca Jovanović, ministar u penziji, general Milutin Nedić, načelnik glavnog generalštaba, Aleksandar Stanković, komandant Kraljeve garde, vajar Đoka Jovanović i mnogi drugi. Crkva je bila dupke puna. Pored istaknutih naučnika i javnih radnika, pomenu je prisustvovao veliki broj Beograđana svih društvenih redova. Nekada je ovaj dio grada smatran za periferiju i bio isključen iz svih bitnijih dešavanja.

Danas je Vukov spomenik je postao jedno od omiljenih mjesta za život u Beogradu. Gdje god krenuli, svi putevi vode do Vukovog spomenika. Razvijena mreža prevoza ili pak drvoredima omeđene ulice, sve će vas odvesti baš tamo. Ovo je i svojevrsni studentski i akademski centar. Tu se nalazi pet fakulteta. A na samom kraju parka, poput još jednog spomenika koji ga krasi, uzdiže se prvi studentski dom u Srbiji, „Kralj Aleksandar I“, odnosno popularna „Lola“.

Izgradio ga je još 1926. godine kralj Aleksandar Karađorđević, da bi pomogao u razvoju buduće pameti države. Ova zgrada dočekala je i ispratila mnoge generacije vrijednih studenata, od kojih je svako ostavio svoj pečat, koji se osjeća u duhu, ne samo doma, već cijelog naselja. Kako to obično biva, tamo gdje obitava intelektualna elita, tu se stvaraju pozorišta i kulturni centri. Naselje Vukov spomenik može se pohvaliti Ustanovom kulture „Vuk Stefanović Karadžić“, koji već godinama zasmijava, preispituje, vaspitava i aktivira svoju publiku.

Na daskama ovog pozorišta igrali su i igraju neki od najpopularnijih glumica i glumaca. Ovo nije samo spomenik Vuku nego i spomenik Beogradu i mnogim mladostima koji su napravili Beograd i Srbiju.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *