Završetak obnove Cetinjskog manastira – duhovnog ognjišta Crne Gore
1 min readPriredio: Jovan B. Markuš
– Svečanost osvećenja svetinje otpočela je svetom arhijerejskom liturgijom 5. jula 1987. god. Ispred republičke vlasti skup je pozdravio Miodrag Lekić, predsjednik komiteta za obrazovanje, kulturu i nauku. Kao predsjednik Izvršnog odbora, ispred Opštine Cetinje, imao sam rijetku čast da pozdravim arhijereje i kažem nešto o ognjištu uz koje sam odrastao, koje je svih ovih godina svojom ugodnom toplinom grijalo naše duše i srca.
Kao što je za monahe manastir središte vasione, manastir Rođenja Presvete Bogorodice – Cetinjski manastir je za Cetinje i Crnu Goru kolijevka, duhovno ognjište i epicentar oko koga se spleo poznati tok istorijskih događaja.
Od samog nastajanja Manastira 1484. god. kao sjedišta Mitropolije zetske i Mitropolije crnogorsko-primorske on je bio i ostao duhovni kičmeni stub, središte i ognjište Crne Gore u kojem nije prekidan kontinuitet djelovanja iako je kroz istoriju bio na velikim iskušenjima i raspećima. Do današnjeg dana za njega su vezani arhijereji – episkopi i mitropoliti jedine episkopije i mitropolije Srpske pravoslavne crkve, koja nikada nije prekidala svoje postojanje od osnivanja 1219. god. Život i rad u njemu je uvijek bio zapečaćen blagoslovom, a monasi u njemu opipljivo doživljavaju tajnu Vaskrsenja – mjerilo kojim se u monaškom životu sve mjeri.
U ovoj svetinji su služili Bogu dva svetitelja. Sveti Petar Cetinjski ovozemaljski život provede u njemu i svojim stopama osveti svaki kamen Manastira u kome njegove mošti danas počivaju. Budući čudotvorac sveti Vasilije Ostroški jedno vrijeme bješe pridvorni monah u cetinjskoj svetinji.
Ovo duhovno ognjište, koje je vjekovima neprekidno Crnogorcima ulivalo vjeru i nadu u opstanak, rušeno i paljeno, u istoriji je održalo vrhunski položaj u vođenju naroda i stvaranju države. Kao veliki i cijenjeni činilac, Manastir je sve narodne potrebe i težnje savršeno odražavao. Upravo zato, Cetinjski manastir je trajan spomenik, neprocjenjivi činilac našeg identiteta i kao takav on je uvijek bio obasut povjerenjem, poštovanjem i ponosom naroda i vladara. Na današnjem manastiru koji je podignut 1701. god. na temeljima dvora Crnojevića svaki naraštaj je ostavio svoj pečat. Arkade i pirg dodade vladika Danilo, isposničku keliju sveti Petar, konake Njegoš i patrijarh Gavrilo Dožić, dvorsko groblje mitropolit Mitrofan Ban i kralj Nikola, a vladičin stan mitropolit Danilo Dajković.
Bogu vjerni i dalekovidi kralj Nikola, za čije vrijeme ovo duhovno ognjište vladika i vladara svih Petrovića poprimi i izgled porodičnog mauzoleja, izrazi svoj odnos i poštovanje ukazom o pravu svojine nad zemljištem Cetinjskog manastira, od 17. juna 1895. god. u kojem piše sljedeće:
„MI
NIKOLA PRVI
po milosti Božjoj
KNJAZ I GOSPODAR CRNE GORE
Naš slavne uspomene prethodnik, Zetski Gospodar Ivan Crnojević, osnovavši na Cetinju manastir kao stolicu Zetskih Mitropolita, obdario ga je raznim dobrima, među kojima se nalazi i veliki dio cetinjskog polja.
Kroz zla vremena, što su prelećela iznad srpskog naroda, uništivši mu i trag državnog života, ova zadužbina Ivana Crnojevića, posljednjeg nezavisnog srpskog Vladaoca, tako obilato obdarena, bila je u stanju da sačuva u neprekidnosti Državnu misao, koju je u onoj olujini taj mudri srpski Vladaoc sklonio pod Orlov Krš; i sem toga, da sačuva do naših dana jedinu episkopsku stolicu od onih, što je Sv. Sava podigao u srpskoj državi.
Pošto se u novije doba na cetinjskom polju, i to na svojini manastirskoj, zasnovala varoš, koja se sve više razvija; da sačuvamo ovu zadužbinu pobožnog Vladaoca i tim da obezbijedimo ovome manastiru opstanak odlučili smo i naređujemo:
- Da se sva laktarina, što su dužne plaćati kuće varoši Cetinja, sakuplja u zasebnu manastirsku kasu sa svim ostalim prihodima sa manastirskih zemalja u cetinjskom polju;
- Da manastir ovaj svoj godišnji prihod svake godine ulaže u kupovanje napokretnih dobara u Našoj državi, kako bi tim svoju današnju imovinu umnožio, te i dalje u budućnosti mogao blagotvorno djelovati u oblasti Svete Pravoslavne Crkve i srpskog naroda.
Ovijem najsvečanije potvrđujemo manastiru pravo svojine zemljišta, na kom se cetinjska varoš, Naša Prestonica, podiže, te dajemo svakome na znanje, da ovo zemljište ostaje za sva iduća vremena u isključivoj svojini cetinjskog manastira sveto i neprikosnoveno.
Sveta Cetinjska Mitropolija bdiće nad ovim manastirskim pravom, Gospodarom Ivanom Crnojevićem darovanim i ovim Našim Ukazom potvrđenim.
U našoj Prestonici Cetinju na dvadesetpeti dan rođenja Našega Nasljednika Knjaza Danila, 1895.
Ko poznaje funkcionisanje državnog sistema jasno mu je da se na temelju vlasništva nadgrađuju mnogi odnosi, tako da nimalo slučajno nije poslije Drugog svjetskog rata uništena arhiva opštine Cetinje i Zetske banovine. Uništavanjem katastra nepokretne imovine uništavali su se kako tragovi privatne imovine, tako i tragovi svojine nad zemljištem crkve. Na svu sreću, kralj Nikola kao da je vizionarski predvidio 1895. g. da će poslije sto godina ovo pitanje postati aktuelno, pa svojim ukazom potvrđuje pravo svojine Cetinjskom manastiru od gospodara Ivana Crnojevića darovane.
Obnova Cetinjskog manastira bila je prilika da se i ovaj naraštaj minimalno oduži svetinji koja je u pojedinim vremenima istorije bila manastir, škola, štamparija, kasarna, grad i država – faktički jedina slobodna na Balkanu. Pored cjelokupne sanacije manastira izgrađena je skromna mitropolitska rezidencija sa stanom, proširen prostor riznice uz savremenu prezentaciju i uređeno dvorsko groblje.
Kako se približavao završetak radova, učestali su sastanci sa republičkim vlastima. Želeći da se i formalno da značaj ovom činu, održan je sastanak sa Radivojem Brajovićem, predsjednikom Predsjedništva SR Crne Gore. Osnovna tema razgovora je bila utvrđivanje datuma svečanog završetka radova. Od strane vlasti se najviše insistiralo na tome da to ne bude prvi nastupajući vjerski praznik dan Svetog Apostola Petra, u narodu poznat kao Petrovdan, o kome se svake godine održava narodni sabor pred Cetinjskim manastirom. Poslije više sastanaka, u znak tolerancije Mitropolija crnogorsko-primorska je prihvatila „neutralni“ datum – 5. jul 1987. godine. Posmatrati manastirske građevine, a ne vidjeti u njima upisanu tajnu Vaskrsenja, znači ne vidjeti ih uopšte. Nažalost, vlast to nije primjećivala – ona je prišla svečanom otvaranju duhovne i državne svetinje naroda kao da se radi o otvaranju fiskulturne dvorane ili neke izložbe. Može zvučati čudno, ali se postavio kao „veliki“ problem kako nazvati manastirsku riznicu sa novim i savremenijim enterijerom. Predstavnici republičke vlasti tražili su da se riznica Manastira preimenuje u Muzej Mitropolije crnogorsko-primorske ili Manastirski muzej. Valjda su računali da je konačno došlo vrijeme da naša vjera i crkva treba da idu u muzej starina kao da se naše duhovno ognjište ugasilo. Bez zakonske i moralne nadležnosti, neki niži činovnici u vlasti, a u stvari „spikeri“ državne i partijske vrhuške, dali su sebi za pravo da određuju ono što je istorija davno odredila. Normalno, ove nesuvisle zahtjeve Mitropolija je odbacila.
Svečanost osvećenje svetinje otpočela je svetom arhijerejskom liturgijom 5. jula 1987. god. Ispred republičke vlasti skup je pozdravio Miodrag Lekić, predsjednik komiteta za obrazovanje, kulturu i nauku. Kao predsjednik Izvršnog odbora, ispred Opštine Cetinje, imao sam rijetku čast da pozdravim arhijereje i kažem nešto o ognjištu uz koje sam odrastao, koje je svih ovih godina svojom ugodnom toplinom grijalo naše duše i srca.
U svojstvu izaslanika Njegove Svetosti, bolesnog patrijarha Srpske pravoslavne crkve gospodina Germana, besjedio je episkop dalmatinski gospodin Nikolaj, istakavši između ostalog:
„Cetinjski manastir u svojoj cjelini, sada u 505. godini života, spomenik je visoke kulturne vrijednosti. Sve što je za ovu priliku izloženo u njegovim prostorijama prikazuje kulturni i nacionalni identitet ovog podneblja. Ovo je temelj sa koga se izvodi umnogome atribut nacionalne i vjerske samosvijesti i ujedno podsticaj daljoj kulturnoj emancipaciji.
Cetinjski manastir, sa svim svojim kulturnim blagom, zauzimao je u prošlosti prvo mjesto u kulturnoj i političkoj istoriji Crne Gore, sa posebnim ukusom za umjetnički lijepo, društveno moralno i oslobodilačko. On je i danas sa svim svojim kulturnim vrijednostima graditelj kulturnih mostova sa svim kulturnim porodicama naše otadžbine i izvan nje“.
Na kraju svečanosti, u povodu koji se odista može smatrati prvorazrednim događajem, mitropolit crnogorsko-primorski gospodin Danilo završavajući besjedu je poručio:
„Neka ovaj dan bude srećan, neka se pamti, i neka mlađi ovo blago čuvaju i predaju mlađima, kao što su naši preci čuvali i predali nama“.
Tog dana pred očima javnosti ukazala se i nova postavka manastirske riznice u prostoru savremeno adaptiranom. Autor koncepta i sinopsisa je istoričar umjetnosti Tatjana Pejović, a enterijera arhitekta i slikar Slobodan Slovinić.
Ulaskom u riznicu Cetinjskog manastira nije teško uočiti da je ono najskupocjenije prinijeto Bogu na dar. U postavci riznice nalazi se povelja, zlatni pečat i štap gospodara Ivana Crnojevića, kao i vjenčane krune, njegova i njegove žene. Od mnoštva rukopisnih starih knjiga izdvaja se najstarija „Panagirik“ napisana na pergamentu i izuzetno lijepo „Divoševo jevanđelje“ iz 1350. godine. Tu je i prva štampana knjiga Južnih Slovena „OKTOIH“ rukodjelisan 1494. god. u Crnojevića štampariji, od inoka Makarija, potonjeg igumana carske lavre Hilandarske. U riznici se čuva kruna Nemanjića – Stevana Dečanskog izuzetne vrijednosti i blago nad blagima – epitrahilj svetog Save, koje patrijarh Arsenije Čarnojević, i sam Cetinjanin, ostavi pred polazak na Veliku seobu Srba. Tu je barjak iz doba Balšića, kao i zvona sa Vranjine iz 1306. i 1453. god. Zlatotkane mitre i odežde, zlatni i srebrni putiri, panagije i lični predmeti vladika predstavljaju značajan dio nove postavke riznice kao i zbirka ikona visokog umjetničkog dometa.
U riznici su prvi put izložene hrišćanske svetinje koje su dugo bile van očiju javnosti u sefu policije, čije putešestvije kroz vjekove od Svete Hristove zemlje do Cetinjskog manastira predstavlja vrijednost, ne računajući stvarnu vrijednost teško mjerljivu svakodnevnim mjerilima. U masivnom zlatnom kovčežiću – kutiji perfektne gravure sa skupocjenim dragim kamenjem, nalazi se ruka svetog Jovana Krstitelja, koja je krstila našeg Gospoda Isusa Hrista u Jordanu i koja će u Cetinjskom manastiru ubuduće blagosiljati one koji se pred njom krštavaju. U drugom zlatnom kovčežiću nalazi se čestica Časnog Krsta na kome je Hrist Gospod razapet.
Dolazak ovih hrišćanskih svetinja na Cetinje bio je Božji dar, dobar predznak i podsticaj narodu ka povratku vjeri naših predaka, povratku zemnih ostataka Bogu vjernog kralja Nikole i porodice Petrović, bar tako smo se nadali i očekivali.
Uvek je lepo pročitati tekstove gospodina Markusa.Dace Bog da se Cetinje vrati sebi i svom istorijskom izvoristu Manastiru,a ne da arlaucu oko njega.Strpljen,spasen.
Eh, da je više Jovana Markuša….al’ vidiš ,čoeče božji i kad ima od koga , nekako nema ko da nauči….
Bog ti se radovao , brate Jovane…