ИН4С

ИН4С портал

Зеленски у тоталном бунилу, почео да уцењује НАТО!

1 min read

Фото: АП

Велико је питање да ли ће НАТО испунити захтев Владимира Зеленског који je као компензацију за неулазак у тај војни блок тражио од западних савезника обећане ПВО системе, али оно што је извесно јесте да украjински председник, коме је мандат истекао у мају, није у позицији да Алијанси поставља ултиматуме, пише Спутњик.

Руски експерти додају да су ултиматуми неприхватљиви за Запад, а овај потез Зеленског виде као још један његов испад.

Што се тиче испорука нове партије ПВО система Кијеву мишљења стручњака су подељена – једни сматрају да ће земље Северноатлантске алијансе, највероватније, игнорисати захтев Зеленског о испоруци 12 до 15 система противваздушне одбране, док други верују да је испорука „само питање времена“.

„Kако показује пракса, ако НАТО у почетку оклева и саопштава да неће дати одређене системе, након неких дискусија и после одређеног времена те системе ипак, на крају, испоручује. Дакле, сасвим је могуће да то неће бити одмах, али после неког времена он може добити те ПВО системе. Питање је само када и у ком обиму. Дакле, не мора да значи да ће га одбити, али то неће бити одмах – биће потребно време да виде из којих залиха и одакле да их узму, јер, јасно је, ни на Западу те залихе нису неограничене“, сматра руски експерт Константних Блохин.
Зеленски је навео да се Запад обавезао да ће испоручити ПВО системе као компензацију због немогућности уласка Украјине у НАТО. Према његовим речима, Украјина рачуна на подршку у оквиру јачања својих одбрамбених способности.

Он је истакао да је снабдевање Украјине толиким бројем ПВО система реалан циљ, за чије постизање је потребна само „политичка воља” Запада.

На питање како би Русија могла да реагује на напоре Украјине да ојача своју противваздушну одбрану Блохин каже – уништавањем тих ПВО система.

„Недавно смо, чини ми се, уништили четири ’патриот’ система и наставићемо да их уништавамо. Немамо других опција“, истакао је он.

Незадовољство изазвано политиком кијевског режима расте и у Украјини, због чега је Зеленски на удару критика и тамошњих политичара. Дмитриј Разумков, бивши председник Врховне раде, сматра да акције Зеленског као председника смањују шансе Украјине за улазак у НАТО и своде их „на нулу“.

Према његовим речима, позив у НАТО је карта за воз за који се не зна када ће кренути. Не зна се ког датума, из ког града, са које станице и шта још Украјина треба да уради да би стигла тамо.
До сада је Зеленски упорно понављао да је чланство Украјине у НАТО једини начин да се победи Русија и позвао је Запад да подржи његов „план победе“, који, између осталог, предвиђа хитан позив за улазак у НАТО.

Међутим, НАТО савез, на челу са САД, није претерано заинтересован да одмах прими Украјину у своје окриље будући да би то значило директан сукоб са Русијом, нуклеарном силом, што је сценарио који сви желе да избегну.

На питање зашто Зеленски сада мења реторику и значи ли то да се помирио са судбином да Украјина неће ући у НАТО Блохин каже:

„Очигледно је да се дискусија о чланству Украјине у НАТО-у води већ дуго. Јасно је да су му обећавали, али исто тако је јасно да у условима специјалне војне операције нико неће примити Украјину у НАТО. Највероватније се то неће десити ни док је Трамп на власти, али то могу учинити касније“, оцењује Блохин.

Према његовим речима, то се може догодити тек по завршетку руске специјалне војне операције и то ако Москва пристане на то. Без сагласности Русије, Украјина неће бити примљена, а тешко да ће Кремљ икада на то пристати, истакао је он.

„Иронично је то што и без чланства у НАТО-у Украјина ионако добија више од било које НАТО државе. Увелико је наоружавају и финансирају, тако да би пријемом у Алијансу то било само званично формализовано. То је као венчање – може се живети и у ванбрачној заједници, али могуће је и званично склопити брак. Украјина жели венчање. Украјина жели да буде званични члан НАТО-а, јер сматра да је НАТО ‘улазница’ у богато западно друштво. Прво улазак у НАТО, а следећи степеник би био чланство у Европској унији. У том случају, Украјинци би живели као грађани Европе. То је, наравно, илузија. Штавише, Запад је задовољан постојећим односима са Украјином и тиме да она остане ван НАТО-а, а све што треба и не треба Запад испоручује Украјини. У сваком случају, Украјини су потребне додатне гаранције“, истиче Блохин.
Зеленски је крајем новембра изјавио да би могао да пристане на прекид ватре и привремено одрицање од неких територија у замену за чланство Украјине у НАТО, док је, портпарол Кремља Дмитриј Песков поручио да је чланство Украјине у НАТО апсолутно неприхватљиво за Русију, јер Москва то сматра претњом. Подсетио је и да је то био један од основних разлога за покретање специјалне војне операције, преноси Спутњик.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *