Zelenski u totalnom bunilu, počeo da ucenjuje NATO!
1 min readVeliko je pitanje da li će NATO ispuniti zahtev Vladimira Zelenskog koji je kao kompenzaciju za neulazak u taj vojni blok tražio od zapadnih saveznika obećane PVO sisteme, ali ono što je izvesno jeste da ukrajinski predsednik, kome je mandat istekao u maju, nije u poziciji da Alijansi postavlja ultimatume, piše Sputnjik.
Ruski eksperti dodaju da su ultimatumi neprihvatljivi za Zapad, a ovaj potez Zelenskog vide kao još jedan njegov ispad.
Što se tiče isporuka nove partije PVO sistema Kijevu mišljenja stručnjaka su podeljena – jedni smatraju da će zemlje Severnoatlantske alijanse, najverovatnije, ignorisati zahtev Zelenskog o isporuci 12 do 15 sistema protivvazdušne odbrane, dok drugi veruju da je isporuka „samo pitanje vremena“.
„Kako pokazuje praksa, ako NATO u početku okleva i saopštava da neće dati određene sisteme, nakon nekih diskusija i posle određenog vremena te sisteme ipak, na kraju, isporučuje. Dakle, sasvim je moguće da to neće biti odmah, ali posle nekog vremena on može dobiti te PVO sisteme. Pitanje je samo kada i u kom obimu. Dakle, ne mora da znači da će ga odbiti, ali to neće biti odmah – biće potrebno vreme da vide iz kojih zaliha i odakle da ih uzmu, jer, jasno je, ni na Zapadu te zalihe nisu neograničene“, smatra ruski ekspert Konstantnih Blohin.
Zelenski je naveo da se Zapad obavezao da će isporučiti PVO sisteme kao kompenzaciju zbog nemogućnosti ulaska Ukrajine u NATO. Prema njegovim rečima, Ukrajina računa na podršku u okviru jačanja svojih odbrambenih sposobnosti.
On je istakao da je snabdevanje Ukrajine tolikim brojem PVO sistema realan cilj, za čije postizanje je potrebna samo „politička volja” Zapada.
Na pitanje kako bi Rusija mogla da reaguje na napore Ukrajine da ojača svoju protivvazdušnu odbranu Blohin kaže – uništavanjem tih PVO sistema.
„Nedavno smo, čini mi se, uništili četiri ’patriot’ sistema i nastavićemo da ih uništavamo. Nemamo drugih opcija“, istakao je on.
Nezadovoljstvo izazvano politikom kijevskog režima raste i u Ukrajini, zbog čega je Zelenski na udaru kritika i tamošnjih političara. Dmitrij Razumkov, bivši predsednik Vrhovne rade, smatra da akcije Zelenskog kao predsednika smanjuju šanse Ukrajine za ulazak u NATO i svode ih „na nulu“.
Prema njegovim rečima, poziv u NATO je karta za voz za koji se ne zna kada će krenuti. Ne zna se kog datuma, iz kog grada, sa koje stanice i šta još Ukrajina treba da uradi da bi stigla tamo.
Do sada je Zelenski uporno ponavljao da je članstvo Ukrajine u NATO jedini način da se pobedi Rusija i pozvao je Zapad da podrži njegov „plan pobede“, koji, između ostalog, predviđa hitan poziv za ulazak u NATO.
Međutim, NATO savez, na čelu sa SAD, nije preterano zainteresovan da odmah primi Ukrajinu u svoje okrilje budući da bi to značilo direktan sukob sa Rusijom, nuklearnom silom, što je scenario koji svi žele da izbegnu.
Na pitanje zašto Zelenski sada menja retoriku i znači li to da se pomirio sa sudbinom da Ukrajina neće ući u NATO Blohin kaže:
„Očigledno je da se diskusija o članstvu Ukrajine u NATO-u vodi već dugo. Jasno je da su mu obećavali, ali isto tako je jasno da u uslovima specijalne vojne operacije niko neće primiti Ukrajinu u NATO. Najverovatnije se to neće desiti ni dok je Tramp na vlasti, ali to mogu učiniti kasnije“, ocenjuje Blohin.
Prema njegovim rečima, to se može dogoditi tek po završetku ruske specijalne vojne operacije i to ako Moskva pristane na to. Bez saglasnosti Rusije, Ukrajina neće biti primljena, a teško da će Kremlj ikada na to pristati, istakao je on.
„Ironično je to što i bez članstva u NATO-u Ukrajina ionako dobija više od bilo koje NATO države. Uveliko je naoružavaju i finansiraju, tako da bi prijemom u Alijansu to bilo samo zvanično formalizovano. To je kao venčanje – može se živeti i u vanbračnoj zajednici, ali moguće je i zvanično sklopiti brak. Ukrajina želi venčanje. Ukrajina želi da bude zvanični član NATO-a, jer smatra da je NATO ‘ulaznica’ u bogato zapadno društvo. Prvo ulazak u NATO, a sledeći stepenik bi bio članstvo u Evropskoj uniji. U tom slučaju, Ukrajinci bi živeli kao građani Evrope. To je, naravno, iluzija. Štaviše, Zapad je zadovoljan postojećim odnosima sa Ukrajinom i time da ona ostane van NATO-a, a sve što treba i ne treba Zapad isporučuje Ukrajini. U svakom slučaju, Ukrajini su potrebne dodatne garancije“, ističe Blohin.
Zelenski je krajem novembra izjavio da bi mogao da pristane na prekid vatre i privremeno odricanje od nekih teritorija u zamenu za članstvo Ukrajine u NATO, dok je, portparol Kremlja Dmitrij Peskov poručio da je članstvo Ukrajine u NATO apsolutno neprihvatljivo za Rusiju, jer Moskva to smatra pretnjom. Podsetio je i da je to bio jedan od osnovnih razloga za pokretanje specijalne vojne operacije, prenosi Sputnjik.